حمایت حنیف اتمر از عطامحمد نور/ فرمانده جدید پلیس بلخ کارش را آغاز کرد

  • تاریخ انتشار : 1397/12/23 ساعت 14:29

ژنرال عبدالرقیب مبارز، رسما به عنوان فرمانده جدید پلیس در بلخ معرفی شد و کارش را آغاز کرد.

آمدن آقای مبارز به مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، و رفتن او به مقر فرماندهی با مقاومت نظامیان طرفدار فرمانده پیشین و عطامحمد نور، والی پیشین این ولایت، رو‌به‌رو شد که در نتیجه درگیری‌هایی رخ داد.

این درگیری‌ها ساعت‌ها ادامه داشت.

در پی مخالفت عطامحمد نور با تقرری (معرفی) فرمانده جدید این ولایت در شمال افغانستان از سوی رئیس‌جمهوری، آقای نور شب گذشته (چهارشنبه ۲۲ حوت) با انتشار اعلامیه‌ای به مردم شهر مزارشریف، هشدار داد که امروز در خانه‌های خود بمانند و بدین ترتیب شهر چهره نظامی به خود گرفته است.

در همین حال دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) از تنش‌ها در مزارشریف ابراز نگرانی کرده و از همه جوانب خواسته‌ به این تنش‌ها پایان دهند.

یوناما نوشته است که مصونیت و امنیت شهروندان این شهر باید در اولویت باشد و راهی مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات پیدا شود.

آقای نور در اعلامیه دیگری که در صفحه فیسبوکش منتشر کرده است، وضعیت پیش آمده در مزارشریف را ”توطئه“ ریاست جمهوری افغانستان خوانده است و اضافه کرده:“حالا که بالای مردم ما حمله صورت گرفته، برای دفاع از مال و جان شهروندان مان آماده هر گونه دفاع و فداکاری هستیم.“

در همین حال محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغاسنتان که حمایت عطامحمد نور را دارد در یک نشست خبری در کابل از حکومت انتقاد کرد و تقرری جدید را یک حرکت ”سیاسی انتخاباتی“ خواند و گفت:“تصمیم نابخردانه بود که سبب شد برادر بر برادر اسلحه بکشه… قوای دولتی را به جان هم انداختند.“

او همچنین از هر دو طرف خواست خویشتن داری کنند و مشکل را از راه گفت وگو حل کنند.