گزارش کامل از تقابل ارگ و عطا محمد نور

  • تاریخ انتشار : 1397/12/23 ساعت 09:12

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در شمال افغانستان به مردم شهر مزار شریف، مرکز این ولایت هشدار داده که امروز در خانه‌های خود بمانند.

او شب گذشته در صفحه رسمی فیسبوکش پیامی نوشت و از شهروندان مزار خواست برای حفظ امنیت‌شان امروز به محل کارشان نروند و دکان‌های‌شان را باز نکنند زیرا، به گفته او، “ ارگ [دفتر ریاست جمهوری] توطئه‌هایی برای بر هم زدن امنیت و آرامش مردم روی دست گرفته است.“

آقای نور گفته که ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آنها صورت گرفته بود، تخطی می‌کند و ”برنامه‌های شومی در قبال مردم روی دست دارد.“

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که ریاست جمهوری افغانستان فرمانده پلیس ولایت بلخ را تغییر داد.

عبدالرقیب مبارز، فرمانده پلیس جدید ولایت بلخ شب گذشته به میدان هوایی مزار شریف رسید اما گفته شده که از ورود او به شهر جلوگیری شد.

کسانی که برای استقبال از او به میدان هوایی رفته بودند، گفتند سرانجام قطعه خاص آقای مبارز را به پایگاه خود در نزدیکی میدان هوایی بردند.

عادل شاه عادل، سخنگوی پلیس بلخ در مزار شریف گفت فرمانده پلیس جدید با هیاتی از وزارت امور داخله در قطعه خاص هستند و امروز در مورد معرفی او تصمیم گرفته خواهد شد.

او ادعاهای ممانعت از ورود آقای مبارز به داخل شهر را تکذیب کرد.

خوشحال سادات، معاون امنیتی وزارت داخله/کشور نیز در توئیتر خود نوشته رئیس جمهوری به دنبال وضعیت بد امنیتی در بلخ، فرمانده پلیس جدیدی برای این ولایت تعیین کرد.

او تاکید کرده که امنیت شهر در دست آنهاست و فرمان رئیس جمهوری بدون تاخیر عملی خواهد شد.

آقای سادات گفته نیروهای حمایتی نیز از کابل به بلخ فرستاده خواهند شد.

وزارت داخله نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته ”تغییر و تبدیل در حکومت و به خصوص در چارچوب نیروهای امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی یک اصل است و تقرر فرمانده پلیس جدید ربطی به مسایل سیاسی ندارد.“

آقای مبارز به جای محمد اکرم سامع، فرمانده پیشین بلخ تعیین شده است. آقای سامع، که از نزدیکان عطامحمد نور است، به دنبال جنجال‌ها میان ارگ و آقای نوربر اساس توافق طرفین به این پست گماشته شد.

جنجال‌های ارگ و عطامحمد نور

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در ۲۷ قوس سال گذشته اعلام کرد که رئیس جمهوری استعفای عطامحمد نور را پذیرفته و به جایش فرد دیگری والی بلخ شده است.

پس از آن روابط ریاست جمهوری و آقای نور تیره شد. آقای نور اعلام کرد که استعفای او مشروط بوده و آن را با این شرایط قبول ندارد.

او که همچنان خود را ”والی بلخ“ می‌دانست، عملا به کارش در این سمت ادامه داد و اظهارات تندی علیه رهبران حکومت وحدت ملی به ویژه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان داشت.

سرانجام پس از سه ماه تنش، آقای غنی و آقای نور به توافق‌هایی از جمله تعیین دو وزیر، تشکیل شورای عالی مشورتی، تعیین یک سمت دیپلماتیک و چند مقام حکومتی در بلخ دست یافتند.

حالا با تغییر و تبدیلی‌هایی که در ولایت بلخ صورت گرفته، آقای نور از نقض این توافقات توسط حکومت سخن گفته و آن را قابل قبول نمی‌داند.

آقای نور حدود پانزده سال والی بلخ بود. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور خوانده می‌شود.

ارگ ریاست جمهوری تاکنون به وضعیت فعلی مزار شریف واکنشی نشان نداده است.

اما به دنبال هشدار شب گذشته آقای نور، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود به کنایه نوشت: ”این ولایت مال شخصی خودم است، کسی دیگر حق دعوا ندارد!!!“

چهره نظامی شهر

حضور سنگین نظامیان با تانک‌های‌شان در مسیر میدان هوایی مزار الی فرماندهی پلیس بلخ دیده می‌شود و نظامیان قطعه خاص در مقابل فرماندهی پلیس مستقر شدند.

به گفته وی، رفت و آمد در شهر جریان دارد اما دکان‌ها در بخش‌هایی از شهر بسته است.

دانشگاه‌های شهر امروز تعطیل‌اند اما خیابان‌های شهر به روی رفت وآمد خودروها بسته نیست.