پایان پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان؛ خلیلزاد با روسیه وارد گفتگو می شود

  • تاریخ انتشار : 1397/12/22 ساعت 10:11

زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا برای صلح در افغانستان به زودی با ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

پنجمین دور گفت‌وگوهای نمایندگان ویژه آمریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر دیروز پس از ۱۶ روز پایان یافت. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی ”پیش‌نویس“ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم ”توافق“ کرده‌‍اند.

آقای خلیلزاد در رشته‌توییت‌هایی پس از پایان مذاکرات همچنین نوشته است که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی ”گفت‌وگوهای بین‌الافغانی“ و ”آتش‌بس همه‌جانبه“ نیز توافق صورت گیرد. اگر چه به گفته آقای خلیلزاد ”توافق اصولی“ بر سر این دو نیز حاصل شده است.

نماینده آمریکا همچنین نوشته است که وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شد، ”طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد.“

آقای خلیلزاد گفته است که گام بعدی‌اش گفت‌وگو و مشورت با مقامات در واشنگتن و ”شرکای دیگر“ خواهد بود.

اشاره آقای خلیلزاد به روسیه نیز بوده است. او قرار است که به زودی با ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان دیدار و گفتگو کند.

ضمیر کابلوف امروز تائید کرد که با اقای خلیلزاد در اینده ای نزدیک دیدار و گفتگو می کند.

او گفته است روسیه مایل است که آمریکا و طالبان به یک توافق جامع و نهایی برسند.