درخواست پاسپورت در افغانستان آنلاین شد

  • تاریخ انتشار : 1397/12/21 ساعت 12:07

درخواست پاسپورت که قبل از این به صورت حضوری در افغانستان انجام می‌شد، از امروز سه شنب( ۲۰ حوت به صورت آنلاین شد.

سید عمر صبوری، رئیس پاسپورت افغانستان گفت که با آنلاین شدن درخواست، این ریاست قادر به صدور حدود ۱۰ هزار جلد پاسپورت در روز خواهد بود.

او ظرفیت کنونی این اداره را حدود دو تا دو هزار و ۵۰۰ جلد پاسپورت در روز ذکر کرد.

درخواست آنلاین پاسپورت در قدم اول از کابل، پایتخت افغانستان آغاز و قرار است که تا سه ماه دیگر تمام این ولایت تحت پوشش قرار داده شود.

آقای صبوری گفت که مرکز معلومات جدید این ریاست، قدرت ذخیره ۱۵۰ میلیون نفر را خواهد داشت و ۶ هزار کاربر همزمان از سراسر افغانستان قادر به استفاده از آن خواهد بود.

او گفت که با این کار تمام گذرگاهای مرزی افغانستان و فرودگاه‌های این کشور به صورت آنلاین به مرکز پاسپورت افغانستان وصل و آنان قادر خواهند بود که مشخصات دارندگان پاسپورت‌ها را در اختیار داشته باشند و از اعتبار پاسپورت‌ها نیز مطلع باشند.

گرفتن پاسپورت در کابل اکنون برای متقاضیان دست‌کم یک هفته زمان می‌برد و آنان برای دریافت پاسپورت‌شان در ولایت‌ها باید حدود یک ماه منتظر باشند. آقای صبوری گفت که با آنلاین شدن درخواست، متقاضیان یک الی دو روز منتظر دریافت پاسپورت‌شان خواهند شد، در ولایت‌ها نیز به نصف کاهش خواهد یافت.

او گفت که از سال ۱۳۹۱ تاکنون سه و نیم میلیون پاسپورت الکترونیکی برای اتباع افغانستان صادر شده که برای دولت افغانستان بیش از ۲۳ میلیارد افغانی (حدود ۳۰۷ میلیون دلار) درآمد داشته است.

آقای صبوری درباره مشخصات کنونی پاسپورت افغانستان گفت که این پاسپورت‌ها اکنون ماشین‌خوان هستند ولی ریاست پاسپورت برنامه دارد که در آینده نزدیک این پاسپورت‌ها را به پاسپورت آنلاین و چیپ‌دار تبدیل کند.

او گفت که وصل کردن ریاست پاسپورت به مرکز ثبت احوال نفوس افغانستان که مسئولیت توزیع شناسنامه را به عهده دارد و وصل کردن آن به بانک مرکزی افغانستان از اقدام‌های بعدی خواهد بود.

شهرزاد آریوبی، وزیر مخابرات افغانستان در این مراسم گفت که این وزارت تلاش دارد تا سیستم واحد و سراسری را برای ریاست پاسپورت افغانستان ایجاد کند که علاوه بر مراکز دولتی افغانستان، نمایندگی سیاسی این کشور در خارج نیز به آن وصل شود.

او گفت قرار است در آینده نزدیک تمام اسناد از جمله جواز رانندگی و جواز تردد خودروها در افغانستان الکترونیکی شود و به هر شهروند افغانستان یک شماره ملی داده شود که با این شماره تمام مشخصات آن قابل دریافت باشد.

آقای آریوبی تاکید کرد که سیستم جدید دارای مصونیت لازم است و تمام مسایل ایمنی برای جلوگیری از حمله سایبری در آن مد نظر گرفته شده است.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله در این مراسم گفت که استفاده از فناوری باعث سرعت، جلوگیری از فساد و رسیدگی به مشکلات مردم خواهد شد.