ریاست جمهوری و چالش جلوگیری از گشایش پارلمان افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1397/12/20 ساعت 09:32
اشرف غنی

در حالی که پنج روز از زمان آغاز دوره جدید کاری پارلمان افغانستان می‌گذرد، اما ارگ ریاست جمهوری این کشور از آغاز به کار نمایندگان پارلمان جلوگیری کرده است.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، دوره جدید کاری پارلمان این کشور در ۱۵ اسفند آغاز می‌شود و باید توسط رئیس جمهور افغانستان افتتاح شود.

اما با وجود گذشت پنج روز از زمان آغاز دوره جدید کاری پارلمان، ارگ ریاست جمهوری افغانستان درهای پارلمان را به روی نمایندگان مجلس مسدود نگه داشته است.

دولت افغانستان تاکید کرده است که درهای پارلمان این کشور تا زمان مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی مسدود خواهد ماند.

«علی هدایت» مشاور معاون دوم رئیس جمهور افغانستان با اشاره به این موضوع تصریح کرد که گشایش موقتی پارلمان غیر ضروری است و پارلمان باید پس از معرفی اعضای جدید آغاز به کار کند.

این در حالی است که تا کنون تنها نتایج انتخابات پارلمانی ۱۵ ولایت در افغانستان اعلام شده اما برکناری اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی باعث توقف این روند شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان با وجود گذشت چندین ماه نتوانسته است نتایج انتخابات پارلمانی را مشخص کند نمایندگان سابق پارلمان خواستار ادامه کارشان هستند.

پیش از این نمایندگان سابق پارلمان افغانستان هشدار داده بودند که در صورت عدم افتتاح پارلمان توسط ریاست جمهوری آنها خود دوره کاری جدید مجلس را افتتاح خواهند کرد.

اشرف غنی در واکنش به این موضوع تاکید کرده است که دوره جدید کاری پارلمان افغانستان باید پس از مشخص شدن نتایج انتخابات پارلمانی و با معرفی نمایندگان جدید آغاز شود.

خودداری حکومت وحدت ملی از آغاز به کار دوره جدید کاری پارلمان افغانستان انتقاد اتحادیه حقوقدانان افغانستان و شماری از نمایندگان سابق پارلمان این کشور را برانگیخته است.

«سمیع‌الله صمیم» از اعضای پارلمان گفت که درهای پارلمان مسدود و قوه مقننه تعطیل شده است و در مجموع نظام افغانستان فرد محور شده است.

«همایون همایون» معاون پارلمان افغانستان تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی تا زمان معرفی اعضای جدید، آنها نمایندگان پارلمان این کشور هستند.

وی افزود: متاسفانه دولت افغانستان از آغاز به کار نمایندگان پارلمان جلوگیری کرده و بر خلاف قانون اساسی قوه مقننه این کشور را تعطیل کرده است.

«عبدالسبحان مصباح» معاون اتحادیه حقوقدانان افغانستان اظهار داشت: خودداری از آغاز به کار پارلمان توهین به اراده مردم است و در حقیقت ما را بسوی استبداد سوق می‌دهد.

دولت افغانستان در حالی آغاز به کار دوره جدید کاری پارلمان این کشور مشروط به اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور می‌داند اما کمیسیون انتخابات افغانستان مشخص نمی‌کند که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۵ ولایت باقی مانده را چه زمانی اعلام خواهد کرد.