نشست ۳ جانبه افغانستان، پاکستان و چین در کابل برگزار می‌شود

  • تاریخ انتشار : 1397/12/20 ساعت 09:30

مقامات کشورهای افغانستان، پاکستان و چین امروز در کابل دیدار خواهند کرد تا درباره همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کنند.

«ادریس زمان» معاون وزیر خارجه افغانستان اعلام کرد: مقامات کشورهای افغانستان، پاکستان و چین امروز در نشستی سه‌جانبه درباره توافقاتی درباره ایجاد مکانیسمی برای همکاری بین سه کشور گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش «دیلی تایمز»، منابع دولتی در اسلام‌آباد ضمن تایید این دیدار خبر دادند که «زاهد نصرالله خان» سفیر پاکستان در کابل از کشورش در این نشست نمایندگی خواهد کرد.

نشست سه‌جانبه این کشورها در سطح وزرای خارجه در سال ۲۰۱۷ میلادی و به ابتکار چین در حالی آغاز شد که تنش‌ها بین افغانستان و پاکستان شدت گرفته بود.

در دسامبر سال گذشته «شاه محمود قریشی» در دومین دور از گفت‌وگوهای وزیران خارجه سه کشور حاضر شد و کنفرانس خبری مشترک وی با وزیران خارجه افغانستان و چین حاشیه‌های را در پی داشت.

در آن نشست خبری قریشی در پاسخ به خبرنگاران افغان درباره حمایت اسلام‌آباد از مخالفان مسلح دولت افغانستان گفت: اگر افغانستان خواستار همکاری پاکستان در روند صلح است باید دست از اتهام زنی بردارد و گذشته‌ها را نیز فراموش کند.

قریشی افزود: ما اینجا هستیم تا با مردم و دولت افغانستان وارد تعامل شویم، بیائید گذشته‌های را مطرح نکنیم، اگر می‌خواهید پاکستان نقش سازنده ایفا کند پس انگشت اتهام به سمت ما بلند نکنید.

در این نشست سه کشور توافق کردند تا علاوه بر مقابله با حمایت مالی، جذب و آموزش تروریست‌ها، همکاری‌های سه‌جانبه خود برای افزایش ظرفیت‌سازی در زمینه مبارزه با تروریسم را نیز تقویت کنند.