نویسنده هلندی: «ملا عمر» در افغانستان و در نزدیکی پایگاه نظامی آمریکا زندگی می کرد

  • تاریخ انتشار : 1397/12/20 ساعت 09:30

خبرنگار سرشناس هلندی که پیش از این نیز کتابی درباره چگونگی به قدرت رسیدن «کرزی» نوشته بود این بار در کتاب جدیدش اظهار داشت: برخلاف گزارش‌ها و تصور آمریکایی‌ها، رهبر سابق طالبان جایی در افغانستان پنهان شده بود.

«بت دَم» خبرنگار هلندی در کتاب جدیدش بنام «در جستجوی یک دشمن» نوشت که «ملا عمر» رهبر سابق طالبان «هرگز پا در پاکستان نگذاشت» و در سال‌های پایانی عمرش جایی نزدیکی پایگاه نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان پنهان شده بود.

«تی.آر.تی» در گزارشی نوشت که این موضوع نشان دهنده شکست بزرگ اطلاعاتی برای آمریکا و عدم اعتماد ملاعمر به پاکستان است که در جنگ علیه تروریسم طرف آمریکا را گرفت.

در این کتاب که خبرنگار هلندی می‌گوید: براساس گفت‌وگو با اعضای طالبان و محافظ شخصی ملا عمر نوشته است.

نویسنده که پیش از این نیز در کتابی تحت عنوان «یک مرد و یک موتورسیکلت» چگونگی به قدرت رسیدن «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان را نوشته بود در این کتاب نیز به نقل از «عبدالجبار عمری» محافظ ملا عمر آورده است: او هرگز در پاکستان زندگی نکرد و بقیه زندگی خود را در شماری از روستاهای کوچک و دورافتاده در ولایت کوهستانی «زابل» گذراند.

عمری فردی است که برای به اشتراک گذاشتن خبر مرگ ملا عمر به پاکستان سفر کرد تا فرماندهان ارشد طالبان را از این موضوع مطلع کند.

وی در هنگام بازگشت دستگیر شد و تا سال ۲۰۱۷ میلادی تحت بازداشت امنیت ملی افغانستان قرار داشت.

در این کتاب آمده است که محل اسکان ملا عمر خانه‌ای معمولی با دیوارهای گلی و حیاطی بزرگ در شهر «قلات» مرکز ولایت «زابل» بوده است.

گفته می‌شود که در زمان ۴ سال مخفی شدن ملا عمر در این مکان که در ۵ کیلومتری پایگاه نظامیان آمریکایی قرار داشت، نیروهای آمریکایی چند بار به نزدیکی این مخفیگاه آمدند موفق به یافتن اتاق رهبر سابق طالبان و درب مخفی وی نشدند.
در ادامه این کتاب آمده است که ملا عمر در این سال‌ها و در اتاق مخفی محل اقامتش شرایط رهبری طالبان بطور مستقیم را نداشته و در دسامبر سال ۲۰۰۱ کنترل این گروه را به «ملا عبیدالله» وزیر دفاع طالبان سپرده بود.

خبرنگار هلندی می‌افزاید، با این حال ملا عمر تشکیل دفتر سیاسی طالبان در قطر را شخصاً تایید کرده بود و پس از مرگش در ۲۳ آوریل سال ۲۰۱۳ در بدون تابوت در قبری بدون نشان توسط محافظ و دو نفر از همکاران وی دفن شد.