کرزی: صلح نزدیک است / اکنون مردم، آمریکا، روسیه و دیگر کشورها تلاش می‌کنند

  • تاریخ انتشار : 1397/12/19 ساعت 00:32

حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور می‌گوید که در تلاش است تا در هماهنگی با حکومت، کوشش‌های صلح را به یک کوشش قوی و سر براه تبدیل کند.

رییس جمهوری پیشین کشور می‌گوید که در تلاش است تا در هماهنگی با حکومت، کوشش‌های صلح را به یک کوشش قوی و سر براه تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری آسیا؛ آقای کرزی که شنبه (۱۸ حوت) در مراسم پنجمین سالیاد وفات مارشال محمد قسیم فهیم صحبت می‌کرد گفت که جنگ بر مردم افغانستان تحمیل شده است.

آقای کرزی گفت: ”مردم افغانستان صلح می‌خواهند؛ کوشش‌های امریکا را تایید می‌کنیم کشورها دیگر را تایید می‌کنیم و به همین دلیل به مسکو رفتیم با دیگه بزرگان نشست کردیم در آنجا دیدیم که جنگ بر ما تحمیل شده و هیچ فرد افغانستان جنگ نمی‌خواهد.“

او بیان داشت که در نشست مسکو متوجه شده که طالبان تنها برادر او نیست و بلکی برادر همه کسانی بوده که در آن نشست شرکت کرده بودند. به گفته او، آنان با هم صحبت و دردل می‌کردند.

آقای کرزی تاکید کرد که با رییس جمهور غنی در تماس است تا کوشش صلح را یک کوشش قوی و سر براه افغانستان بسازند تا افغانستان هم صاحب صلح شود و هم تمام دستاوردهای جوانان، زنان و همه در صلح تامین گردد.

او بیان داشت: ”صلح ما به خیر ماست و انشاالله که بزودترین فرصت به این صلح برسیم تا دیگر جگر گوشه‌های ما در این خاک دفن نشوند.“

یونس قانونی معاون تیم انتخاباتی صلح و اعتدال هم می‌گوید که در روند گفتگوهای صلح باید جایگاه جبهه مقاومت مشخص باشد.

قانونی با اشاره به این که استاد ربانی در بستر صلح شهید شد و قهرمان ملی به تنهایی به پیشواز طالبان رفت و برای ختم جنگ تلاش کرد، افزود که اگر در دوران جهاد و مقاومت جنگ برای ما وجیبه بود؛ امروز صلح برای ما وجیبه است و باید در خط اول صلح و ختم جنگ در کشور قرار بگیریم.

او گفت که تیم اعتدال نیز صلح را در صد اولویت‌های خود قرار داده و می‌خواهد نسل آینده صدای فیر گلوله را نشنوند؛ اما بحث چگونگی صلح شدیداً و قویاً در بین مردم مطرح است.

او خطاب به جامعه بین‌المللی اضافه کرد که مشکل اصلی در افغانستان تنها طالب نیست؛ داعش، القاعده ترکستان شرقی هم است؛ همه جریان‌های تروریستی در کنار طالبان معضل است.

او گفت: ”ما می‌خواهیم بدانیم که جایگاه حوزه مقاومت در مذاکرات صلح در کجاست! طالب با ما جنگید و ما با طالب جنگیدیم، صلحی که در آن جبهه مقاومت سهم پر رنگ نداشته باشد صلح نیست؛ اما نادیده گرفتن این حوزه معنایش رفتن به صلح عادلانه نیست.“

قانونی از آقای سیاف و سایر بزرگان جبهه مقاومت خواست که برای تدوین استراتیژیک صلح گردهم جمع شوند و برنامه صلح خود را پس از تدوین هم با دولت و هم با مخالفان شریک بسازند.

او با اشاره به این که در کنفرانس مسکو با صراحت و شجاعانه از دستاوردهای مردم و خواست‌های جبهه مقاومت در برابر هیات طالبان دفاع کرده، گفت که نقطه نظریات جبهه مقاومت با دولت در زمینه صلح ۹۰ درصد مشترک است؛ اما با آنهم هیچ‌گامی در روند صلح نباید در تاریکی برداشته شود.

به گفته او، حضور دولت در روند صلح اساسی است؛ ولی طالب سیال و طرف اصلی خود حوزه مقاومت را می‌پندارد و اگر این جبهه فاقد برنامه روشن باشد از کاروان عقب خواهد ماند.

او تاکید کرد که بزرگان جبهه مقاومت باید طرح واضح شامل حقوق مردم، خطوط سرخ، جلوگیری از بازگشت به گذشته را تدوین کنند و در روند صلح موقف واحد داشته باشند.