صادرات گاز روسیه به بازارهای اروپایی افزایش یافت

  • تاریخ انتشار : 1397/12/7 ساعت 12:41
گاز پروم

برغم اعمال تحریم‌ها، سهم صادرات شرکت «گازپروم» روسیه به کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته و راه‌اندازی خط لوله گاز «جریان شمالی- ۲» هم طبق برنامه و در اواخر سال جاری میلادی انجام خواهد شد.

شرکت «گازپروم» روسیه اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ سهم این شرکت در بازار مصرف گاز کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ترکیه، از ۳۴٫۲ درصد به ۳۶٫۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این اطلاعات، شرکت «گازپروم» بطور کلی در پایان سال ۲۰۱۸ حجم صادرات خود به کشورهای خارجی را به میزان ۳٫۸ درصد (بطور متوسط ۴ درصد) افزایش داده و در این زمینه به رکورد تازه‌ای معادل ۲۰۱٫۷ میلیارد مترمکعب گاز دست یافته است.

«گازپروم» در مجموع روی رشد حداقل ۲۰ درصدی صادرات گاز به چین، این کشور بزرگ شرق دور تا سال ۲۰۲۵ حساب کرده است. بر اساس اطلاعات منتشره از سوی این شرکت، در صورت موفقیت در اجرای برنامه سالانه، حجم ارسال گاز به کشور چین تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند به میزان ۳۸ میلیارد مترمکعب و ۲۰ درصد نسبت به حجم کنونی، افزایش پیدا کند.

علاوه بر این، سهم شرکت «گازپروم» در واردات گاز چین ممکن است تا سال ۲۰۳۵ به بیش از ۲۵ درصد افزایش پیدا کند و در همین دوره زمانی، حجم کلی تامین نیازهای گازی کشور چین، ۱۳ درصد افزایش خواهد یافت.

طبق این اطلاعات، شرکت «گازپروم» همچنین تغییری در برنامه خود برای راه اندازی طرح خط لوله گاز «جریان شمالی-۲» نداده و این طرح در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ شروع به گازرسانی خواهد کرد. ضمن اینکه در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از این طرح آماده شده است و برنامه ساخت آن طبق برنامه پیش می‌رود.

علاوه بر این، «گازپروم» امیدوار است که توسعه طرح‌های ملی در مناطق جدید روسیه این امکان را فراهم کند کهرشد استخراج گاز این شرکت تا سال ۲۰۳۵ از میزان ۸۰ به ۱۱۵ میلیارد مترمکعب برسد.