ایجاد هفت ولایت جدید در افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1397/11/29 ساعت 09:46

اداره ارگان‌های محلی ریاست جمهوری اعلام کرد که بزودی تعداد ولایت‌های این کشور از ۳۴ ولایت به ۴۱ ولایت در ساختار تشکیلات افغانستان افزایش یابد.

در حال حاضر افغانستان در ساختار تشکیلات اداری خود ۳۴ ولایت و ۳۸۷ ولسوالی دارد اما قرار است بزودی برخی از ولسوالی ها نیز به ولایت تبدیل شوند.

اداره ارگان‌های محل ریاست جمهوری در حال بررسی ایجاد چند ولایت جدید در ساختار تشکیلات کشور است.

بر اساس این گزارش، ولسوالی «پامیر» در ولایت بدخشان به یک ولایت جدید تبدیل شود، ولسوالی «شیندند» و «اسلام‌قلعه» در ولایت هرات نیز قرار است به ولایت‌های جدیدی تبدیل شوند.

قرار است ولسوالی «جاغوری» در ولایت غزنی و ولسوالی «شینوار» در ولایت ننگرهار نیز به ولایت‌های جدیدی تبدیل شوند.

همچنین ولسوالی «تیوره» در ولایت غور و ولسوالی «اندخوی» در ولایت فاریاب نیز از سایر ولسوالی هایی هستند که قرار است به ولایت تبدیل شوند.

در مجموع قرار است ۷ ولسوالی بر اساس طرح ارگ ریاست جمهوری افغانستان به ولایت تبدیل شود.

پیش از این رئیس جمهور افغانستان از گسترش تشکیلات اداری دولت در ولایت‌ها و ارتقای برخی از ولسوالی ها به ولایت خبر داده بود.

این موضوع واکنش‌های در پی داشته و در یک هفته گذشته مردم ولسوالی مقر نیز با مسدود کردن بزرگراه کابل-قندهار خواستار ارتقای ولسوالی شان به ولایت شدند.

تا کنون مشخص نیست که ارگ ریاست جمهوری افغانستان بر اساس چه شاخصه‌ای در نظر دارد تا برخی از ولسوالی ها در این کشور را به سطح ولایت ارتقا دهد.

ارگان‌های محلی ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرد، یک ولایت جدید زمانی ایجاد می‌شود که مردم یک منطقه بخاطر دسترسی به خدمات ادارای خواستار ایجاد ولایت شوند و رئیس جمهور نیز آن را تائید کند.

این اداره خاطرنشان کرد که مساحت، جمعیت، مشکلات جغرافیایی و سطح ارائه خدمات از معیارهای هستند که برای ایجاد یک ولایت جدید در ساختار تشکیلاتی این کشور مدنظر گرفته شوند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در حالی گسترش تشکیلات اداری در این کشور را در حال اجرا دارد که عمر حکومت وحدت ملی تا چند ماه آینده پایان خواهد یافت.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که این اقدامات از سوی ارگ ریاست جمهوری با اهداف انتخاباتی به منظور حمایت از نامزدی اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور صورت می‌گیرد.

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و جریان‌ اپوزیسیون دولت اشرف غنی را متهم می‌کنند که از امکانات دولتی و صلاحیت های قانونی خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور سوءاستفاده می‌کند.