با وجود مخالفت آمریکا، ترکیه از روسیه «اس-۴۰۰» خریداری می کند

  • تاریخ انتشار : 1397/11/29 ساعت 09:40

علیرغم هشدارهای واشنگتن در زمینه خرید سلاح از قدرت‌های شرقی، رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که خرید سامانه «اس-۴۰۰» از روسیه قطعی است.

رئیس جمهور ترکیه شنبه در سخنانی اظهار داشت که خرید سامانه موشکی «اس-۴۰۰ » متوقف نخواهد شد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه» «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه حین بازگشت از مذاکرات «سوچی» در هواپیما به خبرنگاران اظهار داشت: «ما بابت خرید سامانه اس-۴۰۰ توافق کرده‌ایم و بنابر این دلیلی ندارد این توافق را متوقف کنیم.»

وی در ادامه به خبرنگاران گفت: «این توافق انجام شده است.»

این در حالی است که «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا امروز در سخنرانی در نشست ورشو از خرید سلاح های ساخت روسیه از سوی متحدان واشنگتن انتقاد کرد.

پنس گفت که متحدان آمریکا در ناتو نباید تسلیحات خود را از قدرتهای شرقی خریداری کنند.

اردوغان در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت که آنکارا در پی خرید سامانه موشکی «پاتریوت» از آمریکا بود اما مهم این است که خرید تسلیحاتی در مسیر اهداف و منافع کشور باشد و همچنین تولید مشترک و ارسال زود هنگام آن نیز از بخش‌های مهم در عقد قرارداد نظامی محسوب می‌شوند.

رئیس جمهور ترکیه افزود که ارسال سامانه اس-۴۰۰ همانطور که وعده داده شده بود در ماه جولای (تیر) انجام می‌شود. این در حالی است که واشنگتن به ترکیه بابت خرید گرفتن سامانه موشکی اس-۴۰۰ هشدار داده و اعلام کرده که ممکن است ترکیه با تحریم‌هایی مواجه شود.

خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ همچنین از نشانه‌های مهم روابط گرم بین اردوغان با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه محسوب می‌شود.