احتمال دیدار و گفتگوی نماینده رئیس جمهور روسیه با نماینده رئیس جمهور آمریکا درباره افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1397/11/23 ساعت 10:40

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته است از زلمی خلیلزاد دعوت کرده تا درباره صلح در افغانستان دیدار و گفتگو کنند.

به گزارش خبرگزاری آسیا از این کنفرانس، کابلوف گفت: زلمی خلیلزاد را خوب می شناسد، او یک دیپلمات برجسته است و می توان با او در بسیاری از مسائل مهم افغانستان صحبت کرد.

به گفته آقای کابلوف، احتمالا این دیدار و گفتگو تا آخر ماه فبروری ( شاید ۲۲ فبروری) در یک کشور دیگر ( احتمالا ترکیه) با زلمی خلیلزاد دیدار و گفتگو کنیم.

وی می گوید نباید فراموش کرد که نقش کشورهای منطقه در صلح افغانستان بسیار مهم است. برای همین روسیه نشست با طالبان را با نمایندگان کشورهای منطقه برگزار کرد و نظر آنان را نیز جویا شد.

در عین حال آقای کابلوف تاکید کرد که آمریکا در نهایت نیاز به پایان دادن به جنگ در افغانستان را دارد. خود ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم این را بارها اعلام کرده است. با این حال واشنگتن می تواند در روند پروسه صلح با روسیه همکار باشد.

نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان در عین حال به شکایت دولت افغانستان نسبت به حضور طالبان در نشست مسکو که به میزبانی اتحادیه افغان های مقیم روسیه برگزار شد اشاره کرد و گفت: این نشان می دهد که دولت افغانستان رفتار دو گانه دارد.

به باور آقای کابلوف، این شکایت ها و نگرانی ها بیشتر نشان دهنده ناامیدی دولت افغانستان است، چرا دولت افغانستان وقتی طالبان به کشورهای دیگر مانند اندونزی و یا ابوظبی می روند واکنشی ندارند و سکوت را اختیار می کنند؟

با این حال این دیپلمات برجسته روس تاکید کرد: لازم است تا گام به گام اقدامات واقعی برای آشتی ملی طالبان با دولت افغانستان برداشته شود. البته نباید گفته شود که طالبان پیروز میدان می شوند، بلکه اگر توافقی شود، باید گفت در نتیجه گفتگوها و توافقات بوده است.

وی همچنین خاطر نشان کرد که طالبان بر حدود ۷۰ درصد از قلمروز افغانستان نفوذ و تسلط دارند، و اگر شورای امنیت سازمان ملل موافق لغو تحریم های طالبان باشند، روسیه نیز مخالفتی ندارند.