ملاقات حنیف اتمر با سفیر آمریکا؛ احتمال حضور نمایندگان دولت در نشست آینده با طالبان

  • تاریخ انتشار : 1397/11/22 ساعت 09:17

مشاور سابق امنیت ملی افغانستان که هفته گذشته برای حضور در نشستی با طالبان به مسکو سفر کرده بود از احتمال حضور نمایندگان دولت این کشور در نشست آینده با گروه طالبان خبر داد.

«حنیف اتمر» مشاور سابق امنیت ملی افغانستان و نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری این کشور اظهار داشت که نمایندگان دولت نیز در نشست آینده احزاب و شخصیت‌های سیاسی و طالبان حضور خواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری آسیا، اتمر در دیدار با «جان بس» سفیر آمریکا در کابل اظهار داشت: طالبان و سیاستمداران افغان در نشست اخیر خود در مسکو توافق کردند تا در نشست آینده نمایندگان دولت نیز باید مشارکت داشته باشند.

طالبان پیش از دیدار اخیر با نمایندگان احزاب و شخصیت‌های سیاسی در افغانستان چندین بار نمایندگان آمریکا نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است اما تاکنون از مذاکره با نمایندگان دولت افغانستان خودداری کرده است.

پس از نشست دو روزه طالبان و احزاب سیاسی افغانستان در مسکو دو طرف ضمن ابراز رضایت از این نشست توافق کردند تا مذاکرات بین‌الافغانی ادامه یافته و دور آینده مذاکرات احزاب سیاسی با طالبان در دفتر سیاسی این گروه در قطر برگزار شود.

احزاب سیاسی و طالبان در پایان این نشست با انتشار بیانیه‌ای مشترک به اصلاحات در ادارات دولتی، ایجاد حکومت مرکزی قوی، پیروی از اصول اسلامی در امورات نظام، تقویت و اصلاح ارتش و سایر نهادهای دفاعی تأکید کردند.

در ادامه بیانیه دو طرف همچنین بر حفظ بی‌طرفی در منازعات منطقه‌ای، آزادی زندانیان طالبان، به‌رسمیت شناخته شدن دفتر سیاسی طالبان در قطر و حذف اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل نیز تاکید کردند.

طالبان تاکنون درباره اظهارات اتمر مبنی بر حضور نمایندگان دولت افغانستان در دور بعدی گفت‌وگوها واکنش نشان نداده است.