کرزی: قطر و ازبکستان، میزبان نشست‌های بعدی طالبان با چهره‌های سیاسی خواهد بود

  • تاریخ انتشار : 1397/11/22 ساعت 09:14

رییس‌جمهوری پیشین گفته است که دو نشست دیگر نیز با طالبان در قطر و اوزبیکستان درباره‌ی برقراری آتش بس، آزادی زندانیان و چگونگی ساختار دولت آینده در ماه های آینده برگزار خواهد شد.

حامد کرزی رییس جمهوری پیشین گفت که در نشست مسکو توافق شده تا این دو نشست دیگر نیز، در باره‌ی آینده‌ی افغانستان، برقراری آتش‌بس و رهایی زندانیان طالب، برگزار شود.

از سویی، آقای کرزی تاکید دارد که باید پیش از برگزاری انتخابات، صلح تامین شود چون از نظر او، بدون برقراری ثبات، تامین شفافیت انتخابات ناممکن خواهد بود.

هرچند در محافل سیاسی حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد که در صورت ایجاد حکومت موقت، حامد کرزی به‌دنبال رسیدن در راس این حکومت است؛ اما آقای کرزی علاقمندی‌اش برای کسب دوباره قدرت را رد می‌کند.

نشست‌های بعدی صلح تا کمتر از یک ماه دیگر برگزار خواهد شد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در انستتیوت صلح واشنگتن به روز جمعه گفت: ”به نظر من، صلح هرچه زودتر برقرار شود به همان اندازه بهتر است. می‌دانم انتخابات پیش‌رو موافقت صلح را با جنجال رو به رو می‌‌کند ولی برای افغانستان این بهتر است که پیش از انتخابات یک توافق صلح به میان بیاید. ما ترجیح می‌دهیم که پیش از ماه جولای، توافق صلح حاصل شود و طالبان نیز بتوانند در این روند سهم بگیرند. موافقت صلح زمینه را برای انتخابات صلح‌آمیز هم فراهم می‌کند. ما برای توافق صلح زمان کافی داریم ولی حتا اگر توافق هم به‌دست نیاید، ما هر اقدام ممکن را در پیش می‌گیریم تا یک انتخابات با اعتبار در افغانستان برگزار شود.“