نماینده طالبان در مسکو: تا خروج نیروهای خارجی از افغانستان آتش بس نمی‌کنیم

  • تاریخ انتشار : 1397/11/17 ساعت 08:00

شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیئت طالبان در نشست صلح مسکو اعلام کرد تا زمانی که نیروهای خارجی افغانستان خارج نشوند، این گروه آتش بس نخواهد کرد.

او به بی‌بی‌سی گفت که طالبان خواستار قبضه قدرت از طریق زور در افغانستان نیست.

این مقام طالبان مدعی شد که این گروه متوجه شده که با انحصار قدرت در افغانستان، صلح پایدار در این کشور بوجود نخواهد آمد، ولی این گروه خواستار نظام اسلامی فراگیر در کشوراست.

استانکزی تاکنون در چندین نشست صلح، رهبری هیئت طالبان را به عهده داشته و آخرین دیدارش با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان شش روز به طول انجامید. روزها است که این نشست در صدر خبرهای افغانستان قرار دارد.

او روز گذشته(۱۶ دلو/) در نشست مسکو نیز گفت که قانون اساسی کنونی افغانستان اعتبار ندارد، زیرا از جانب ”کشورهای غربی بر مردم افغانستان تحمیل شده“ و باید قانون اساسی جدید با ”معیارهای اسلامی و ارزش‌های افغانی“ پس از خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور تدوین شود.

استانکزی در جمع رهبران احزاب سیاسی افغانستان به نمایندگی از گروه طالبان در نشست مسکو خواسته‌های این گروه را برای آینده سیاسی این کشور ”پس از خروج نیروهای خارجی“ توضیح داد.

او در این نشست خواستار بازشدن دفتر رسمی طالبان به منظور ارتباط با این گروه شد. توقف تبلیغات ضد طالبان از دیگر خواست‌های آقای استانکزی بود. ایجاد نظامی اسلامی و اینکه اجرایی شدن توافقنامه صلح توسط نهادهای بین‌المللی تضمین شود، خواست دیگر طالبان عنوان شد.

نماینده طالبان در نشست مسکو که قرار است امروز نیز ادامه یابد، همچنین خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شد.