نامزدان معترض انتخابات پارلمانی: با سرنوشت ما معامله سیاسی شده است

  • تاریخ انتشار : 1397/11/15 ساعت 08:59

شماری از نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان که به فهرست نهایی راه نیافته‌اند در اعتراض به تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر حذف نام‌شان از فهرست نهایی نامزدان مجلس نماینده‌گان، ادعا دارند که این کمیسیون با سرنوشت آنان معامله سیاسی کرده است. نامزدان معترض صبح روز شنبه،‌ سیزدهم دلو همراه با ده‌ها تن از طرف‌داران‌شان در برابر دروازه کمیسیون شکایات انتخاباتی در کابل گردهم آمدن و دروازه این کمیسیون را برای مدتی کوتاهی بستند.

این نامزدان می‌گویند نام آنان در فهرست ابتدایی نامزدان پیش‌تاز انتخابات مجلس نماینده‌گان قرار داشت،‌ اما بدون دلیل موجه از سوی مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی حذف شده است. صالح‌محمد صالح، نامزد و نماینده مردم کنر در مجلس نماینده‌گان در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت:‌ «نام من در فهرست ابتدایی نامزدان قرار داشت، اما کمیسیون شکایات انتخاباتی با سرنوشت من معامله سیاسی کرده و به جای من عضو یکی از احزاب سیاسی را جابه‌جا کرده است.»

اسدالله آریوبی، نامزد معترض ولایت سرپل با انتقاد از تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید با کسب نزدیک به هشت هزار رای در رده دوم فهرست ابتدایی نامزدان این ولایت قرار داشت. اما به گفته خودش، در فهرست نهایی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلان شده، بیش از سه هزار رای او کاهش یافته است. آقای آریوبی از حکومت خواست که برای رسیده‌گی به شکایات آنان یک هیأت بی‌طرفی را بگمارد تا حق او و هم‌ردیفانش تلف نشود.

هم‌چنان هواداران یکی از نامزدان معترض ولایت بدخشان دلیل راه نیافتم شماری از نامزدان به فهرست نهایی نامزدان مجلس نماینده‌گان را فساد مالی و سیاسی عنوان کرده‌اند. هواداران این نامزدان از مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهند از تصمیم اخیر‌شان مبنی بر حذف نامزدانی که دارای بیش‌ترین آرا هستند، منصرف شوند.

نامزدان معترض هم‌چنان هشدار می‌دهند در صورت که کمیسیون شکایات انتخاباتی نام آنان را دوباره وارد فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان نسازد، به اعتراض‌های مدنی‌شان در برابر دروازه کمیسیون‌های انتخاباتی ادامه خواهند داد و هم‌چنان دروازه دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در کابل و ولایت‌های دیگر خواهند بست.

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی اما می‌گویند نتایج نهایی را پس از بررسی‌های لازم اعلام کرده‌اند و هیچ تغییری در آن به وجود نخواهند آورد. علی رضا روحانی،‌ دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «پس از مرحله بررسی،‌ تصمیم نهایی خود را در پیوند به فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان اتخاذ کردیم و این تصمیم تغییر نخواهد کرد.»

افزون بر این، مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعتراض‌های نامزدان معترض را بی‌جا می‌دانند و می‌گویند، در روند رسیده‌گی به شکایات انتخاباتی آرای واقعی و غیر واقعی مورد بررسی قرار گرفته و فیصله‌های این کمیسیون مستند بر اسناد و مدارک می‌باشد. آقای روحانی هم‌چنان با انتقاد از اعتراض نامزدان گفت: «نامزدان که در فهرست نهایی راه نیافتند در مرحله استینافی حضور داشتند و از آرای خودشان دفاع کردند و طبیعی است که پس ار بررسی و رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی در نتیجه آرای شماری از نامزدان تغییرات به میان می‌آید.»

از سویی هم، مسوولان نهادهای ناظر بر روند انتخابات اعلام نتایج نهایی انتخابات ولایت‌های کنر، سرپل و شماری از ولایت‌های دیگر را سوال بر انگیز می‌دانند و می‌گویند، این نتایج به یک‌باره‌گی بدون ذکر آمار و تعداد آرای نامزدان در سایت کمیسیون مستقل انتخابات درج شده است.

یوسف رشید،‌ رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفت: «اسناد شماری از نامزدان ولایت‌های کنر که نزد این نهاد مراجعه کردند،‌ نشان می‌دهد که آنان اسناد کافی در دست دارند و بر اساس آن نام شاد باید در فهرست نهایی درج می‌شد،‌ اما کمیسیون شکایات انتخاباتی وضاحت لازم را برای آنان نداده است.» آقای رشید افزود: «یک تصمیم عجولانه بین کمیسیون‌های انتخاباتی گرفته شده که بر اساس آن نامزدانی که در فهرست ابتدایی راه یافته‌اند، درج فهرست نهایی شوند و حتا آمار آرای آنان در سایت کمیسیون مستقل انتخابات درج نشده است.» با این حال، رییس اجرایی فیفا از مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهد بر اساس اسناد و مدارک شکایت‌های نامزدان معترض را بررسی کنند تا قناعت آنان حاصل شود.

این در حالی است که کمیسیون شکایات انتخاباتی به شکایت‌های نامزدان هجده ولایت رسیده‌گی کرده است و مسوولان این کمیسیون می‌گویند تا پایان هفته روان نتایج شماری از ولایت‌های دیگر را نیز نهایی خواهند ساخت.