آغاز سفر دوره‌ای وزیر خارجه روسیه به چند کشور آسیای مرکزی

  • تاریخ انتشار : 1397/11/15 ساعت 08:52
لاوروف

وزیر خارجه روسیه سفر دوره‌ای خود به منطقه آسیای مرکزی را آغاز کرده که در جریان آن در بیشکک، دوشنبه و عشق‌آباد، مذاکراتی را درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای با روسای جمهوری و وزرای خارجه قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان انجام خواهد داد.

به نقل از سایت وزارت خارجه روسیه ”سرگئی لاوروف“ وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در نخستین روز از سفر دوره‌ای خود به کشورهای آسیای مرکزی، به بیشکک سفر می‌کند تا مذاکراتی را با مقامات بلندپایه قرقیزستان داشته باشد. مقاصد بعدی لاوروف، تاجیکستان و ترکمنستان خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه امروز با ”سورن‌بایف ژئن‌بیکوف“ رئیس جمهوری قرقیزستان دیدار کرده و سپس مذاکراتی را با ”چنگیز آیداربیکوف“ همتای قرقیزستانی خود خواهد داشت. یکی از موضوعات مورد گفت‌وگوی دو طرف فراهم سازی مقدمات سفر آتی ”ولادیمیر پوتین“ رئیس جمهوری روسیه به بیشکک است که احتمالا در اواخر ماه مارچ انجام خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه در این رابطه تاکید شده که قرقیزستان «شریک راهبردی و متحد روسیه در آسیای مرکزی است و همکاری‌های دو کشور جنبه‌های مختلفی داشته و نشان دهنده نزدیکی مواضع مسکو و بیشک در مسائل منطقه‌ای و بین المللی است.

لاوروف از پایتخت قرقیزستان عازم دوشنبه خواهد شد تا مذاکراتی را با ”امامعلی رحمان“ رئیس جمهوری و ”سراج‌الدین مهرالدین“ وزیر خارجه تاجیکستان انجام دهد که در جریان آن دورنمای روابط در زمینه سیاسی، اقتصادی-تجاری و انسانی و همچنین برنامه همکاری‌های دو وزارت‌خانه در سال ۲۰۱۹ امضاء خواهد شد. وزیر خارجه روسیه همچنین برای دانشجویان دانشگاه اسلاو تاجیک-روس سخنرانی خواهد کرد.

و در نهایت وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه به عشق‌آباد عزیمت می‌کند تا با ”قربانقلی بردی‌محمدوف“ رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار و با ”راشد مریدوف“ همتای خود گفتگو کند. وزرای خارجه دو کشور برنامه همکاری‌های دوجانبه برای سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را امضاء خواهند کرد. در این سفر مسائل مهم در دستورکار روسیه-ترکمنستان و برخی مسائل منطقه‌ای و بین المللی، از جمله مسائل مربوط به منطقه دریای خزر مورد بررسی طرفین قرار خواهد گرفت.