حمایت مردم روسیه از مواضع مسکو در قبال پیمان موشکی

  • تاریخ انتشار : 1397/11/15 ساعت 08:50
پیمان موشکی

یک نظرسنجی در روسیه نشان داده که ۷۴ درصد روس‌ها معتقدند اتهامات آمریکا درباره نقض پیمان موشکی از سوی مسکو بی‌اساس است، ۶۶ درصد مواضع کشورشان را درست دانسته و به عقیده ۶۳ درصد آنها روسیه باید تلاش کند تا این پیمان حفظ شود.

به نقل از خبرگزاری «نووستی»، بر اساس نتیجه نظرسنجی صورت گرفته از سوی مرکز سنجش افکارعمومی سراسری روسیه اکثریت شهروندان روسی (۷۴درصد) معتقدند که اتهامات آمریکا در اینباره که روسیه پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه متوسط را نقض می‌کند، کاملا بی پایه و اساس است. تنها ۱۲درصد از سئوال شوندگان اتهامات آمریکا را درست می‌دانند.

در عین حال ۶۶درصد از مردم روسیه معتقدند که مواضع کشورشان درباره نقض پیمان موشکی از سوی آمریکا درست است و تنها ۱۸درصد دیدگاه متفاوتی دارند.

این نظرسنجی نشان داده، ۸۴درصد از شهروندان روس از وجود پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط آگاه هستند و تنها ۱۶درصد پاسخ به این سئوال برایشان دشوار بود. ۴۹درصد آنها معتقدند که پیمان موشکی در سطح برابر هم به نفع اتحاد جماهیر شوروی بوده و هم به نفع ایالات متحده آمریکا. ۳۵درصد معتقدند که این پیمان فقط به نفع آمریکا بوده و تنها ۵درصد گفته‌اند که این پیمان منافع شوروی را نیز تامین کرده است و ۱۱درصد نیز به این سئوال پاسخی ندادند.

بر اساس این نظرسنجی، ۷۴درصد از شهروندان روس از قصد آمریکا برای خارج شدن از پیمان موشکی اطلاع دارند. در پاسخ به این سئوال که کدامیک از دو طرف بیشتر به حفظ پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط علاقه دارد، ۳۳درصد پاسخ داده‌اند: روسیه، ده درصد گفته‌اند: آمریکا، به عقیده ۲۹درصد مردم روسیه هم هر دو کشور در سطحی برابر علاقمند به حفظ این توافقنامه هستند و ۱۵درصد نیز معتقدند که هیچ یک از دو کشور علاقه‌ای به ادامه اجرای این سند ندارند.

به عقیده ۶۳درصد از سئوال شوندگان دولت روسیه باید تلاش کند تا پیمان موشکی همچنان حفظ شود، ولی ۲۱درصد دیدگاه متفاوتی دارند.

پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط در سال ۱۹۸۷بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا امضا شده و دو کشور را از داشتن موشک‌های برد کوتاه از ۵۰۰تا هزار کیلومتر و برد متوسط از هزار تا پنج هزار کیلومتر که در روی زمین مستقر شوند منع کرده بود.

”دونالد ترامپ“ رئیس جمهوری آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد که این کشور از دوم فوریه (۱۳ بهمن) اجرای تعهدات خویش در چارچوب این پیمان را متوقف کرده و تشریفات لازم برای خروج از آن را آغاز خواهد کرد.

”ولادیمیر پوتین“ رئیس جمهوری روسیه نیز روز شنبه اعلام کرد که مسکو نیز به تصمیم آمریکا درباره خارج شدن از پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط پاسخ متقارن داده و مشارکت خود در این توافقنامه را متوقف می‌کند.

پوتین تاکید کرد که روسیه باید بدون کشیده شدن به مسابقه تسلیحاتی به تولید تسلیحات نظامی جدید بپردازد. وی همچنین دستور داد طرف روسی دیگر مبتکر انجام هیچ مذاکره‌ای در این باره نباشد.