پوتین: مشارکت روسیه در پیمان موشکی متوقف شود

  • تاریخ انتشار : 1397/11/13 ساعت 10:41

رئیس جمهوری روسیه با اعلام توقف مشارکت این کشور در پیمان موشکی در پاسخ به اقدام مشابه واشنگتن، به وزارت امور خارجه و دفاع روسیه دستور داد تا در آینده دیگر مبتکر انجام هیچ مذاکره‌ای با طرف آمریکایی نباشند.

به نقل از کرملین، ”ولادیمیر پوتین“ رئیس جمهوری روسیه توقف مشارکت این کشور در پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط را اعلام کرد.

پوتین امروز (شنبه) در نشستی با ”سرگئی لاوروف“ وزیر امور خارجه و ”سرگئی شایگو“ وزیر دفاع روسیه گفت: «ما بدین شکل عمل خواهیم کرد، پاسخ ما متقابل خواهد بود. شرکای آمریکایی اعلام کردند آنها مشارکت خود در این پیمان را متوقف می‌کنند. ما نیز مشارکت خود را متوقف می‌کنیم.»

وی دستور داد که هر نوع تلاش و ابتکارعمل برای مذاکره با طرف آمریکایی درباره پیمان موشکی متوقف شود. وی افزود: «تمامی پیشنهادات درباره محدودیت‌ها در چارچوب پیمان موشکی مانند گذشته به روی میز مذاکره قرار دارند. درها برای مذاکره نیز همچنان باز خواهند بود. ولی من از هر دو وزارتخانه دفاع و امور خارجه می خواهم تا در آینده. ما باید منتظر بمانیم تا شرکای ما به نتیجه برسند که لازم است تا مذاکرات پرمحتوا و برابری در این زمینه انجام شود و این مسئله هم به نفع ما و هم به نفع ما و هم به نفع همه جهان خواهد بود.»

به گفته رئیس جمهوری پوتین، روسیه پس از توقف مشارکت خود در پیمان موشکی به ساخت سلاح‌های جدید مبادرت خواهد کرد، ولی بودجه وزارت دفاع روسیه افزایش نخواهد یافت. وی تاکید کرد: «ما نباید خود را وارد یک مسابقه تسلیحاتی کنیم.»

پوتین در این نشست همچنین گزارش تهیه شده از سوی شایگو را شنید که در آن اطمینان داده بود کار به روی افزایش توان بالقوه دفاعی کشور بدون لزوم افزایش بودجه ادامه دارد و از این مسئله ابراز رضایت کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه یادآور شد که موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط این کشور نه در اروپا و نه در هیچ منطقه دیگری از جهان مستقر نخواهند شد، مگر آنکه تسلیحات نظامی مشابه آمریکایی در آنجا مستقر شوند.

پوتین از وزرای خارجه خارجه و دفاع روسیه خواست تا با دقت تمامی روند تحولات در این زمینه را بررسی کرده و به موقع گزارشات خود را درباره واکنش کشور به تحولات پیرامون این مسئله را به وی گزارش دهند.