سیگار: حاکمیت دولت در افغانستان رو به کاهش است

  • تاریخ انتشار : 1397/11/12 ساعت 15:04
سیگار

اداره سیگار یا بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در آستانه تشدید مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان، در گزارش تازه خود گفته است که حاکمیت دولت در افغانستان در حال کاهش است.

روزنامه نیورک تایمز امریکا امروز پنجشنبه (۱۱ دلو) به نقل از اداره سیگار گزارش کرده است که دولت افغانستان از اکتبر ۲۰۱۸ تا اکنون، تنها بر ۵۳٫۸ درصد خاک افغانستان که ۶۳٫۵ درصد نفوس این کشور را احتوا می‌کند را در کنترول خود دارد و متباقی ساحات در کنترل طالبان است.

در گزارش سیگار که به تازگی منتشر شده آمده است که طالبان بر شهرها تسلط ندارند ولی در مقابل نفوس خود را در روستاها افزایش داده اند.

اداره سیگار در این گزارش ابراز نگرانی کرده و گفته که ساحه زیر کنترل دولت افغانستان در حالی رو به کاهش است که ۱۴ هزار نیروی امریکایی در چارچوب ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه علیه طالبان و القاعده، حمایت می‌کنند.

همچنین، سیگار در این گزارش خود افزوده که شمار نیروهای امنیتی افغان از ۳۶۵ هزار در سال ۲۰۱۵ به ۳۰۸٫۶۹۳ هزار کاهش یافته است.

در این گزارش، جزئیات بیشتری در مورد دلایل کاهش نیروهای امنیتی افغان ارائه نشده و نیز حکومت افغانستان رقم دقیق تلفات نیروهای امنیتی را ارئه نمی‌کند. اما تحلیل‌گران نظامی بر این باور اند که عدم استخدام مجدد و غیبت‌های غیر مجاز دو مشکل عمده‌‌ای است که هنوز در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارد.

این در حالی است که رییس جمهور غنی هفته گذشته در یک مصاحبه خود در سویس اعلام کرد که ۴۵ هزار نیروهای امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۴ تا هنوز کشته شده‌اند که نشان می‌دهد بار مسوولیت جنگ بر دوش خود افغان‌ها است.

اداره سیگار نیز گفته است که نیروهای امنیتی افغانستان در ۵۳ ماه گذشته تقریباً به حد اوسط ماهانه ۸۴۹ نفر تلفات داشته اند.

این در حالی است که دولت امریکا تصمیم گرفته است که نیروهای این کشور را کاهش دهد.

دولت امریکا اعلام کرده که برای برقراری صلح و خروج از افغانستان عجله دارد.

در همین ارتباط زلمی خلیلزاد نماینده امریکا با نمایندگان طالبان در قطر نشست شش روزه‌‌ای را به منظور صلح در افغانستان دایر کرد و گفته می‌شود که دو طرف در این نشست به برخی توافقات ابتدایی نیز رسیده اند.

قرار است نشست بعدی نمایندگان امریکا و طالبان در ۲۵ فبروری ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.