مبادلات بازرگانی روسیه-آمریکا افزایش یافته است

  • تاریخ انتشار : 1397/11/8 ساعت 09:58
روسیه آمریکا

آمریکا برغم اعمال تحریم‌های ضدروسی، یکی از رهبران عرصه بهبود روابط تجاری با روسیه است و در حال حاضر سطح مبادلات بازرگانی بین دو کشور تقریبا برابر شده و با وجود تحریم‌ها، صادرات روسیه در سال ۲۰۱۸ رکورد جدیدی برجای گذاشته است.

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» امروز نوشت: تحقیقاتی که از سوی شرکت «FinExpertiza» صورت گرفته، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و آمریکا به بیش از ۹۲ درصد سطح قبل از تحریم‌ها رسید.

در این تحقیقات یادآوری شده که واقع‌گرایی در روابط تجاری در وهله نخست اهمیت قرار دارد و در همین راستا در سال ۲۰۱۸ میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و آمریکا ۲۵٫۵۸ میلیارد دلار بود که «یکی از بهترین نتایج» در بهبود رشد مبادلات بازرگانی بین دو کشور است.

بر اساس این اطلاعات، چه قبل از اعمال تحریم‌ها و چه بعد از آن، روسیه از آمریکا بطور کلی تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای صنایع مختلف، وسایل نقلیله و محصولات دارویی خود را خریداری می‌کرد، ولی بعد از اعمال تحریم‌ها حجم واردات به روسیه کاهش یافته است. در عین حال حجم صادرات انواع فلزات، سنگ‌های قیمتی و البته نفت از روسیه به آمریکا بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

”النا تروبنیکوا“ مدیر این شرکت تاکید کرده است: «برغم جهان سیاست، در روابط تجاری، واقع بینی حرف اول را می‌زند و به همین دلیل کشوری که بیش از همه از تحریم‌های ضدروسی صحبت می‌کند، یکی از رهبران در عرصه بهبود روابط تجاری با روسیه شده است.»

به گفته وی، هرچند واردات روسیه از آمریکا طی سال‌های اعمال تحریم‌ها از ۶۰ تا ۵۱ درصد کاهش یافته، ولی سطح صادرات روسیه از ۴۰ تا ۴۹ درصد رشد داشته و اکنون روسیه عملا در سطح برابری با ایالات متحده مبادلات تجاری دارد.

‌برغم تحریم‌ها و جنگ تجاری، اقتصاد روسیه قدرتمندتر از گذشته شده است

لازم به یادآوری است که روسیه موفق شده تا در سال ۲۰۱۸ در عرصه صادرات یک رکورد برجای بگذارد. عواقب منفی خارجی: تحریم‌ها و جنگ تجاری، ظاهرا اقتصاد روسیه را قوی‌تر از گذشته کرده است. مازاد محاسبه عملیات جاری در تعادل پرداخت‌های دولت فدراسیون روسیه در سال ۲۰۱۸ بالاترین میزان طی کل مدت نظارت بر این مسئله بوده است. این مسئله یک رکورد در رشد توازن بازرگانی بشمار می‌رود که رکورد قبلی در این زمینه را شکسته است.

مازاد محاسبه عملیات جاری توزان پرداخت‌ها در سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان آن رسید. طبق ارزیابی بانک مرکزی روسیه، این مازاد ۱۱۴٫۹ میلیارد دلار بود، در حالیکه در سال ۲۰۱۷ این رقم تنها ۴۰٫۲ میلیارد دلار ثبت شده بود. این به معنای آن است که روسیه درآمد ارز خارجی بیشتر از پرداخت‌های خارجی دارد. این مسئله افزایش ذخایر ارزهای بین المللی روسیه به میزان بیش از ۳۸٫۲ میلیارد دلار را توضیح می‌دهد. ذخایر ارزهای خارجی روسیه در نیمه نخست ماه ژانویه سال جاری به رقم ۴۷۲٫۶ میلیارد دلار اعلام شد.

در مجموع، از ماه ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۸ حجم مبادلات بازرگانی روسیه به ۶۲۹ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ این رقم ۱۹٫۳ درصد بیشتر است.