تقاضای کمک آمریکا از روسیه

  • تاریخ انتشار : 1397/11/6 ساعت 10:59
معاون وزیر خارجه روسیه

معاون وزیر خارجه روسیه در نشستی با نماینده آمریکا در امور کره شمالی درباره تهیه دستورکاری برای آغاز مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره رایزنی کرده و مسکو آمادگی خود برای کمک در این زمینه را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسیا، ”ایگور مارگولییف“ معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از مذاکرات با ”استیون بیگون“ نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی در واشنگتن اعلام کرد که واشنگتن از مسکو خواسته تا در تهیه ”دستورکار“ مذاکرات با کره شمالی درباره خلع سلاح هسته‌ای به آنها کمک کند.

این دیپلمات یادآور شد که در حال حاضر صحبت بر سر فراهم سازی مقدمات دومین نشست سران آمریکا-کره شمالی است که مقامات واشنگتن امیدوارند که انگیزه لازم برای آغاز مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره را بوجود آورد.

مارگلییف گفت: «در این رابطه از ما خواسته شده تا دستورکار مناسبی برای مباحثات در این زمینه ارائه دهیم. روسیه آمادگی کامل دارد تا به همراه دیگر شرکت کنندگان در مذاکرات شش جانبه پیرامون کره شمالی، سهم خود در بررسی اقدامات سازنده با هدف حل و فصل نه تنها مشکل هسته‌ای کره شمالی، بلکه همه مسائل امنیتی در شبه جزیره کره را ادا کند.»

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که مواضع آمریکا و کره شمالی در قبال مسئله خلع سلاح هسته‌ای به یکدیگر نزدیک‌تر از قبل شده است. به گفته وی، مقامات پیونگ یانگ اصرار دارند که این روند مرحله به مرحله اجرا شده و اقدامات دو طرف همزمان باشد. طرف آمریکایی ابتدا دیدگاه متفاوتی داشت و خواستار چشم پوشی یکجانبه کره شمالی از تمامی تسلیحات هسته‌ای خود بود، ولی اکنون به نظر می‌رسد واشنگتن تا حدودی در مواضع خود تجدید نظر کرده تا به هدف اصلی، یعنی خلع سلاح هسته‌ای منطقه دست یابد و این نشانه خوبی برای پیشرفت مذاکرات است.

مارگلییف همچنین نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی را دعوت کرد تا برای ادامه رایزنی‌ها در این زمینه به مسکو سفر کند.