نشست مهم شورای روسیه-ناتو امروز برگزار شد

  • تاریخ انتشار : 1397/11/5 ساعت 10:35
روسیه ناتو

نشست مهم شورای روسیه-ناتو امروز برگزار شد. معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که از نشست امروز شورای روسیه-ناتو در بروکسل، برای تشریح مواضع مسکو درباره پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط و بررسی موارد نقض آن از سوی طرف آمریکایی استفاده خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری «تاس»، ”سرگئی ریابکوف“ معاون وزیر امور خارجه روسیه که برای شرکت در نشست شورای روسیه-ناتو عازم بروکسل شده، اعلام کرد که نشست امروز (جمعه) با موضوعیت پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، در شرایطی که کشورهای غربی کنفرانس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه که اطلاعات دقیقی در رابطه با موشک‌های کروز جدید «۹ام ۷۲۹» روسی ارائه شد را تحریم کردند، اهمیت خاصی دارد.

پیش از این اعلام شده بود که این نشست در سطح سفرای دو طرف انجام می گیرد. ریابکوف هدف از سفرش به بروکسل را شرکت در نشست شورای روسیه-ناتو نامیده و گفت: «ما امیدواریم که اگر راهی برای خارج شدن از بحران مربوط به پیمان موشکی پیدا نشود که من شخصا درباره آن تردید دارم، حداقل در شرایطی که سفرای کشورهای عضو ناتو از شرکت در کنفرانس مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه درباره موشک‌های «۹ام ۷۲۹» خودداری کرده بودند، این مسئله در این نشست مطرح شده و به مسائل مربوط به موارد نقض پیمان موشکی از سوی طرف آمریکایی پرداخته شود.»

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «ما از هر موقعیتی و تمامی تماس‌های خود با سایر کشورها استفاده می‌کنیم تا مواضع خود را برای آنها توضیح دهیم، چرا که برخی جنبه‌های مشخص از فعالیت‌های آمریکا در عرصه سامانه دفاع ضدموشکی، مطابق با خواسته‌های پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط نبوده و نگرانی‌های بیشتر و بیشتری را به وجود آورده است. ما در این باره صحبت خواهیم کرد.»

وی ابراز امیدواری کرد که نشست روسیه-ناتو امکان آن را فراهم سازد تا در حضور نمایندگان ارشد کشورهای عضو ناتو، از جمله آمریکا، ارزیابی‌ها و اظهارات لازم برای فائق شدن بر بن‌بست کنونی پیرامون پیمان موشکی ارائه شود.

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین تایید کرد که دیدار بعدی وی با ”آندریا تامپسون“ معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پکن و در چارچوب نشست پنج قدرت هسته‌ای در اواخر ماه ژانویه انجام خواهد گرفت. البته ریابکوف ابراز تردید کرد که طرف آمریکایی آمادگی بررسی مسائل مربوط به پیمان موشکی را داشته باشد.

تامپسون، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه تایید کرد که دولت ایالات متحده اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت دفاع روسیه درباره موشک‌های جدید روسی را برای رفع اتهامات این کشور علیه روسیه درباره نقض پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط را کافی نمی‌داند و توضیحات طرف روسی هیچ مسئله‌ای را شفاف‌سازی نکرده است.

سرهنگ ”میخائیل ماتوییوفسکی“ فرمانده نیروهای موشکی و توپخانه نیروهای مسلح روسیه روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی برای مستشاران نظامی خارجی در مسکو، توضیح داد که موشک‌های عملیاتی-تاکتیکی «۹ام ۷۲۹» مربوط به سامانه‌های موشکی اسکندر که آمریکا مدعی است نقض کننده مفاد پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط است، اصلا قادر به حمل میزان سوختی مورد نیاز برای رسیدن به برد پروازی نیستند که در چارچوب این پیمان منع شده است.

به گفته این مقام نظامی روس، کلاهک این موشک‌ها تنها در شرایط کارخانه‌ای پر می‌شوند و سوخت مایع تامین کننده حداکثر برد پرواز این موشک‌ها بر اساس محدودیت در نظر گرفته شده در پیمان موشکی بوده و قابل تغییر نیست.