سیاستمدار روس: افغانستان پایگاهی برای مداخله آمریکا در آسیای مرکزی شده است

  • تاریخ انتشار : 1397/10/20 ساعت 11:36
سیاستمدار روس

فرانتس کلینتسِویچ: ایالات متحده به دنبال استفاده از افغانستان به عنوان پایگاهی برای شروع مداخله در امور داخلی جمهوری‌های آسیای مرکزی بوده، که هدف از این کمپین ادامه فشار بر روسیه است.

به گزارش خبرگزاری آسیا، فرانتس کلینتسِویچ، عضو کمیته دفاع شورای فدراسیون روسیه گفت: ایالات متحده با حضور در افغانستان به دنبال آغاز فعالیت و مداخله در امور سیاسی کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد، که هدف از آن فشار بر روسیه است.

در ماه دسامبر، وال استریت ژورنال گزارش داد که دولت آمریکا در نظر دارد تا امکان کاهش قابل توجهی از نیروی نظامی خود در افغانستان که ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۱ تاکنون طولانیترین عملیات تاریخ خود را در آنجا انجام داده است، را بررسی کند. کانال تلویزیونی CNN، براساس اطلاعات منتشر شده از کاخ سفید، گزارش داد که نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان به حدود نصف، یعنی تا ۷۰۰۰ نیروی نظامی کاهش خواهند یافت.

این سیاستمدار روس اظهار داشت: ”ایالات متحده از افغانستان به عنوان یک پایگاه برای شروع مداخله در امور داخلی جمهوری‌های آسیای مرکزی استفاده خواهد کرد، که هدف از این کمپین ادامه فشار بر روسیه است“.

به گفته وی، نیروهای باقی مانده آمریکایی برای کنترل جنبش رادیکال طالبان و توسعه سازمان تروریستی داعش کافی هستند.

وی همچنین در ادامه گفت:“در آینده، توانایی‌ها و منابع این گروه تروریستی برای بی‌ثبات سازی وضعیت در جمهوری‌های آسیای مرکزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که موجب ایجاد زمینه‌های لازم برای انقلاب‌های رنگی جدید خواهد شد.“

او اشاره کرد که ”جایی که ایالات متحده به آن وارد شود، دیگر از آنجا خارج نمی‌شود“.

فرانتس کلینتسِویچ اشاره کرد که آمریکایی‌ها قبلا هم سعی داشتند از قلمرو افغانستان برای مقاصد خود استفاده کنند، اما اتحاد جماهیر شوروی در زمان خود همه برنامه‌های آنها را به هم ریخت.