حامیان یونس قانونی: خواستار تغییر ساختار سیاسی حکومت هستیم

  • تاریخ انتشار : 1397/10/19 ساعت 13:54
یونس قانونی

یونس قانونی در یک صحبت تلفنی با دوستان خود که صوت آن بر خلاف قانون در رسانه ها درز پیدا کرده، تاکید نموده که او و شماری از سران حزب جمعیت به ‌خاطر تغییر ساختار سیاسی حکومت، از محمد حنیف اتمر یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهند کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دو کاندید آقایان حنیف اتمر و اشرف غنی بیش از همه مطرح هستند.

گفته شده آقای اشرف غنی در مذاکراتی که داشته می خواهد در تیم انتخاباتی خود داکتر عبدالله، سرور دانش و صلاح الدین ربانی را داشته باشد.

از طرفی دیگر براساس گزارش‌ های تایید نشده در انتخابات آینده ریاست جمهوری قرار است که آقای اتمر با معاونت اول محمد یونس قانونی و محمد محقق به عنوان معاون دوم به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بروند.

یونس قانونی گفته است که با هدف اصلاح نظام — به تیم آقای حنیف اتمر پیوسته است.

او می گوید آقای اتمر با طرح جمعیت اسلامی افغانستان مبنی بر تغییر نظام کاملا موافقت کرده و به این دلیل این حزب در آینده از آقای اتمر حمایت می‌کند.

از طرفی اما به گفته یونس قانونی، اشرف غنی با تغییر ساختار سیاسی نظام، تغییر نظام ریاستی کنونی به نظام پارلمانی مخالف است و آن را ”خط قرمز“ خود می‌داند.

آقای قانونی می گوید به همین دلیل از کاندیداتوری محمد حنیف اتمر حمایت و پشتیبانی می کند.

آقای قانونی گفته که حمایت از آقای اتمر حمایت از شخص نیست بلکه حمایت از تغییر ساختار است.

به گفته او اگر نخست وزیری/صدارت ایجاد نشود او معاون هیج کس نخواهد شد.

او افزوده است که نمایندگان آقای غنی نیز در رفت و آمد است، ولی سخن آن ها این است که تغییر ساختار را به هیج عنوان قبول ندارند.

تمام این تفاسیر و اوضاع واکنش های مختلفی را در افغانستان به دنبال داشته است.

اگرچه تعدادی از مردم از صحبت های یونس قانونی انتقاد کرده اند، اما بررسی اوضاع، حمایت اکثریت مردم را از موضع آقای یونس قانونی نشان می دهد.

حامیان یونس قانونی می گویند بررسی ها نشان می دهد که افغانستان هنوز با انواع بحران مواجه است و بنابر همین نیاز است تا نظام تغییر کند.

آنان در تحلیل های مختلفی که می نویسند تاکید دارند که تغییر نظام ریاستی کنونی به نظام پارلمانی می تواند افغانستان را نجات دهد، و با همین هدف از اقای یونس قانونی حمایت می کنند.