رهبران آمریکا و روسیه با نخست وزیر هند، در مورد افغانستان گفتگو کردند

  • تاریخ انتشار : 1397/10/19 ساعت 09:33
ترامپ پوتین

کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ و نرندرا مودی رهبران هند و امریکا برافزایش همکاری‌های شان در مورد افغانستان تاکید کرده اند.

ازسوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه هم با نخست وزیر هند درباره تحولات افغانستان تماس تلیفونی داشته است.

ساعتی پس ازگفتگوی تیلفونی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با نرندرا مودی نخست وزیر هند، دونالد ترامپ رییس جمهورامریکا هم با آقای مودی گفتگوی تیلفونی انجام داده است.

بخشی از این تماس‌های تلیفونی رایزنی درباره تحولات اخیر در افغانستان خوانده شده است.

کاخ کرملین در مسکو با پخش اعلامیه‌ی گفته است که ولادیمیر پوتین و نخست وزیر هند در این تماس تیلفونی در مورد مسایل مهم منطقه‌یی از جمله وضعیت امنیتی افغانستان و تلاش‌های که برای صلح دراین کشور صورت می‌گیرد، گفتگو کرده اند.

در بخشی از این خبرنامه کاخ کرملین نگاشته شده است: ”پوتین و مودی در مورد هدف مشترک درخصوص افزایش تعامل در مبارزه با هراس افگنی، امنیت منطقه و تلاش های صلح در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند“.

تقویت روابط دوجانبه دربخش های سیاسی و اقتصادی و توسعه‌ی همکاری‌های راهبردی از دیگر بخش گفتگوی تیلفونی دو رهبر گفته شده است.

پوتین همچنین از نخست وزیر هند دعوت کرده به هند سفر کند.

ساعتی پس از گفتگوی تیلفونی رهبران روسیه و هند، دونالد ترامپ هم با نرندرا مودی در باره افغانستان رایزنی کرده است.

کاخ سفید می‌گوید که هر دو رهبر، بر ضرورت افزایش همکاری دو کشور در افغانستان تاکید و تعهد کردند تا همدیگر را در پیوند به صلح و ثبات پایدار در افغانستان همکاری بیشتر کنند.

مقام های امریکایی در این خبرنامه کاخ سفید نگاشته اند: ”رهبران دو کشور توافق کردند مشارکت راهبردی دو کشور درسال ۲۰۱۹میلادی تقویت بیشتر پیدا کند و در کنار آن، دو رهبر بر توسعه‌ی همکاری‌های مشترک امنیتی برای صلح و رفاه منطقه صحبت کردند و برگسترش همکاری های مشترک شان در افغانستان و تامین صلح پایدار دراین کشور تاکید کردند“.

این گفتگوی تیلیفونی یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که اظهار نظر ترامپ درباره کمک دهلی‌نو به افغانستان با واکنش‌های زیادی درهند مواجه شد.

هفته گذشته ترامپ هند را متهم کرد که در افغانستان کاری به جز از ساختن کتابخانه انجام نداده است. چیزیکه واکنش دهلی‌نو را در پی داشت .

این در حالی است که دونالد ترامپ در نظر دارد حدود نیمی از ۱۴هزار نیروی نظامی خود را از افغانستان بیرون کند. اما هنوز تصمیم نهایی دراین مورد گرفته نشده است.

همزمان نخست وزیر پاکستان می گوید آنچه که اسلام آباد برانجام آن قادر است کشانیدن طالبان به میز گفتگو با ایالات متحد امریکاست. ترامپ گفت که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و این منازعه باید از راه سیاسی حل و فصل شود.

عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت: ”پاکستان در تلاش است جنگ در افغانستان از طریق یک راه حل سیاسی پایان پیدا کند زیرا همه تلاش‌ها در گذشته از طریق نظامی برای آوردن صلح در این کشور ناکام شده است اما آنچه که امروز از طریق سیاسی برای صلح افغانستان جریان دارد من از آن دفاع می کنم، منازعه افغانستان راه حل نظامی ندارد و پاکستان درکنار همه همسایه‌های افغانستان به کشانیدن طالبان به میز گفتگو با واشنگتن و دولت افغانستان برای دست‌یافتن به یک توافق سیاسی است“.

ازسویی هم رویا رحمانی سفیر افغانستان در امریکا می‌گوید، با در نظرداشت تحولات که به سرعت در جریان است روابط میان کابل و واشنگتن، نیازمند یک ”دیپلوماسی پیشگیرانه“ است.

خانم رحمانی می گوید، تحکیم روابط میان افغانستان و ایالات متحد در صدر برنامه‌های کاری اش است.