نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل چرا اعلام نمی‌شود؟ / ۱ رای ۹ هزار افغانی

  • تاریخ انتشار : 1397/10/19 ساعت 09:16
انتخابات

بیش از ۷۰ روز از برگزاری انتخابات پارلمانی کشور می‌گذرد و هنوز کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته است نتایج ابتدایی انتخابات کابل را اعلام کند. نتایج انتخابات پارلمانی حوزه‌ی کابل قرار بود در ۱۹ عقرب اعلام شود اما بعدا به دلیل بازشماری آرا به ۱۰ قوس به تاخیر افتاد و تاهنوز هم روشن نیست که چه زمانی اعلام خواهد شد. اما به تازگی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که روند بازشماری آرای بیش از ۳۰۰ محل رأی‌دهی حوزه‌ی انتخاباتی ولایت کابل را روز شنبه (پانزدهم جدی) آغاز کرده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات دیروز گفت که آرای این محلات به دلیل قلم‌خوردگی شماری از ورق‌های رأی‌دهی، موجود نبودن فورم نتایج مربوط به این محلات و عدم تطابق جدول نتایج، بازشماری و تفتیش می‌شود. آقای ابراهیمی همچنان گفت که هیچ‌گونه شکایتی در مورد این محلات رأی‌دهی وجود ندارد، صرف به دلیل برخی مشکلات فنی بازشماری می‌شود. ابراهیمی می‌گوید که در خلای دو تا سه روز و پس از بازشماری آرای ۳۰۰ محل رأی‌دهی نتایج ابتدایی انتخابات کابل اعلام می‌شود.

این ۳۰۰ محل جدا از محلاتی است که چندی قبل کمیسیون مستقل انتخابات آرای آن را بازی شماری کرده‌ بود.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات از ۵۵۸ مرکز رأی‌دهی در حوزه‌ی انتخاباتی کابل، آرای ۱۸۳ مرکز و یک هزار و۲۹۰ محل رای‌دهی را بازشماری و تفتیش کرده بود.

با توجه به این که چندی پیش کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی، آرای انتخاباتی حوزه‌ی کابل را باطل اعلام کرده بود و پس از پادرمیانی، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، به تصمیمش تجدید نظر کرد، حالا این سوال‌ها‌ مطرح است که چه‌چیزی باعث تعویق اعلام نتایج انتخابات پارلمانی حوزه‌ی کابل شده است؟ آیا بازشماری آرا، مشکل انتخابات کابل را حل می‌تواند؟

یوسیف رشید، رییس نهاد انتخابات آزاد وعادلانه‌ی افغانستان (فیفا) دلیل بازشماری آرا را تکمیل نشدن اسناد و مدارکی می‌خواند که کمیسیون مستقل انتخابات به کمیسیون سمع شکایات انتخابات وعده داده بود.

به باور آقای رشید، باز شماری آرای کابل نه تنها مشکلی را حل کرده نمی‌تواند بلکه باعث نگرانی نهادهای ناظر بر انتخابات نیز شده است. او افزود که فیفا نگران است که با وضعیت بحرانی که در کمیسیون‌ مستقل انتخابات وجود دارد، رقم آرای کابل به «یک میلیون» نرسد.

از سوی هم شماری از احزاب سیاسی، کمیسیون را متهم به دست‌کاری در تقلب آراء در کابل کرده و یک‌بار دیگر خواهان ابطال آرای حوزه‌ی کابل شده‌اند. نمایندگان این احزاب می‌گویند در مرحله‌ی استخدام کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات، وابستگان نامزدان مشخص و یا وکیلان کابل استخدام شده و این افراد تقلب می‌کنند.

سیف‌الرحمن حبیبی، عضو حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، روز شنبه (۱۵جدی) در یک نشست خبری مشترک با ناظرین انتخاباتی ‌۴۷ حزب گفت که تقلب‌ها در روزهای انتخابات و روند بازشماری آراء در کابل به گونه‌ی گسترده صورت گرفته است. او افزود که تقلب‌های گسترده در حوزه‌ی انتخاباتی کابل صورت گرفته و نیاز است به «منظور رعایت اصل عدالت و شفافیت در انتخابات، این روند در کابل دوباره برگزار شود.»

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نمایندگان احزاب در رأس افرادی قرار دارند که در کمیسیون مستقل انتخابات دست به تقلب می‌زنند. عبدالعزیر ابراهیمی، معاون سخن‌گوی این کمیسیون گفت که نمایندگان احزاب به شمول کارمندان موقتی کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی، نهادهای جامعه مدنی که از طرفداران احزاب سیاسی هستند، در تقلب دست دارند: «خود احزاب مداخله می‌کنند در رأس نمایندگان‌شان هستند، نمایندگان احزاب به شمول تعدادی از کارمندان موقت کمیسیون مستقل انتخابات، اعضای جامعه مدنی، کارمندان کمیسیون سمع شکایات و اعضای جامعه مدنی که طرفدار احزاب هستند، دست به تقلب می‌زنند.»

این در حالی است که پیش از این نیز ‌سرپرست امور انتخاباتی ولایت کابل در گزارش خود تقلب کارمندان کمیسیون انتخابات در روند تفتیش و بازشماری آرا را تأیید کرده و گفته بود که «نظر به اظهارات ناظرین، تیم‌های متقلب دست به اضافه نمودن ۱ الی ۱۵ رای به کاندید مشخص در فورم نتایج می‌زنند. هنگام رسیدگی به شکایت ناظرین متذکره نسبت به تعدد کاندیدان و ازدیاد اوراق رای دشوار است که به سادگی آرای تقلب شده را پیدا نمود.»

فضل‌الله جلالی، سرپرست امور انتخاباتی ولایت کابل از رهبری کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بود که جلو تقلب کارمندان کمیسیون را بگیرند.

فیفا نیز می‌گوید که کارمندان پایین رتبه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات که اکثر آن‌ها به ضمانت رهبری و کمیشنران این کمیسیون استخدام شده‌اند، در هنگام تفتیش و بازشماری آراء به نفع نامزدان کار می‌کردند و اصل بی‌طرفی را مراعات نمی‌کرده‌اند.

به گفته‌ی یوسف رشید براساس فهرستی که این نهاد در اختیار دارد، اکثر کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات به ضمانت رهبری و کمشنران کمیسیون استخدام شده‌اند. به باوری آقای رشید، روند استخدام کارمندان انتخابات شفاف نبوده و اکثریت کارمندان ظرفیت کار در این نهاد مهم را ندارند.

هر رای ۹ هزار افغانی خریداری شده است

یک منبع معتبر در کمیسیون انتخابات، روند بازشماری آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل را آلوده به فساد خوانده و می‌گوید که در این روند هر رای ۹ هزار افغانی خریداری شده است.

یک منبع معتبر در کمیسیون انتخابات به شرط افشا نشدن نامش گفت که شماری از کارمندان قراردادی کمیسیون انتخابات در روند بازشماری آرای انتخابات پارلمانی کابل برای برخی از نامزدان انتخابات کار می‌کردند.

منبع گفت:“ کارمندان کمیسیون انتخاباتی از جمله کارمندان قراردادی که در تبانی با کارمندان کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دارند با شمار مشخصی از نامزدان انتخاباتی ارتباط برقرار نموده و در بدل پول، رقم آرای یک نامزد را بلند می‌برند.“

این منبع از چشم دید خود نسبت به بازشماری آرای انتخابات پارلمانی حوزه کابل در درون کمیسیون سخن زده گفت:“هنگامی که برای انجام کاری در داخل هنگر رفتم، بازار معامله خوب گرم بود و اونجا به یک سرای شاهزاده دوم مبدل شده بود.“

براساس گفته‌های این منبع، با این که نیروهای امنیتی در جریان بازشماری آرا حضور داشتند اما با آن هم، خرید و فروش آراء صورت می‌گرفت، ”کسانی این کار را می‌کردند که جرات داشته و از ارتباطات قوی برخوردار بودند.“

به گفته وی،‌ آنانی که آرای مردم را به خرید و فروش می‌گذارند، شماری از کارمندان قراردادی کمیسیون، کارمندان کمیسیون شکایات و ناظرین احزاب می‌باشند و این افراد از نامزدان انتخاباتی پول هنگفتی را دریافت کردند.

به گفته این منبع، شیوه خرید و فروش آراء در روند بازشماری این گونه صورت می‌گیرد:“ناظر حزب با کاندید مشخص خود هماهنگ می‌کند، کارمند کمیسیون شکایات نیز با این کاندید صحبت می‌کنند، البته کارمند کمیسیون انتخابات و کارمند کمیسیون شکایات، هر دو باهم هماهنگ است و ناظر حزب در داخل هنگر، متوجه امنیت داخلی می‌باشد.

قلم در دست کارمند کمیسیون انتخابات است که یک رای از طرف خود، یک رای هم از جانب کارمند کمیسیون شکایات به نفع کاندید اضافه می‌کند. کارمند کمیسیون انتخابات از همان رای که اضافه کرده، تصویر گرفته و به کاندید نشان می‌دهد و بعد از آن، پول مورد نظر خود را دریافت می‌کند.“

این منبع همچنان ادعا دارد، شماری از کارمندان قراردادی کمیسیون انتخابات در جریان بازشماری آرا، پول‌های هنگفتی را از نامزدان دریافت کرده‌اند که هر کدام شاید به ارزش ۳۰ لک افغانی به دست آورده‌اند.

رسانه ها این ادعاها را با کمیسیون انتخابات در جریان گذاشت و مسوولان این کمیسیون، موجودیت فساد را در جریان بازشماری نخست آرا، تایید کردند.

شیماعلم سروش معاون کمیسیون انتخابات می‌گوید:“چالش‌ها در جریان بازشماری دور اول وجود داشت و کمیسیون، افرادی را که در تقلب دست داشتند، شناسایی و به امنیت ملی معرفی کرد.“

خانم سروش همچنان بیان کرد:“ هر روزی که دیده شود، فردی از وظایف خود سوءاستفاده می‌کند، کمیسیون اقدام می‌کرد و اکنون جلو تقلب در کمیسیون گرفته شده است.“

در همین حال، نهادهای ناظر بر روند انتخابات، موجودیت فساد مالی را در کمیسیون انتخابات تایید نموده و اقدامات رهبری این کمیسیون را در برابر این گونه فساد ضعیف می‌خوانند.

یوسف رشید رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید که اقدامات کمیسیون انتخابات و نیروهای کشفی در امر جلوگیری از خرید و فروش آراء بسیار ضعیف و حتی صفر بوده است.

آقای رشید تاکید کرد، از همان آغاز روند استخدام کارمندان قراردادی در کمیسیون غیر شفاف بود، سیستم روند نظارتی در این کمیسیون هیچ گونه واضح نیست، کمره‌های امنیتی غیر فعال و معلومات شفاف به ناظرین نهادهای انتخاباتی داده نمی‌شود، این مسایل نشان می‌دهد، عملکرد کمیسیون در برابر این گونه فساد، قناعت بخش نیست.

خرید و فروش رای در روند بازشماری آرای انتخابات پارلمانی حوزه کابل در حالی مطرح می‌شود که پیش از این ناظران ۴۷ حزب سیاسی نیز این روند را آلوده به فساد خوانده و خواهان ابطال انتخابات حوزه کابل شده بودند.

ناظران احزاب همچنان فهرستی از نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه کابل را منتشر کرده و مدعی شدند که آنان با پشتیبانی سیاسی و مالی در حال خریداری رای در روند بازشماری آراء هستند.

گفتنی است که انتخابات پارلمانی کشور به تاریخ ۲۸ میزان ۱۳۹۷ برگزار شد اما با گذشت نزدیک به سه ماه، تاهنوز کمیسیون انتخابات حتی موفق نشده تا نتایج ابتدایی تمامی ولایات را اعلام کند.