روسیه معاوضه جاسوس آمریکایی را نپذیرفت

  • تاریخ انتشار : 1397/10/16 ساعت 12:23
وزارت خارجه روسیه

روسیه با طرح گزینه مبادله پال ویلن، تفنگ‎دار دریایی سابق آمریکا که در روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شده را رد کرده است. این پیشنهاد از سوی وکیل آقای ویلن طرح شده که می‌گوید مبادله زندانی در چنین پرونده‌هایی مرسوم است و نباید احتمال آن را نادیده گرفت.

پال ویلن، ۴۸ ساله، ماه گذشته در مسکو بازداشت شد. خانواده او ضمن نادرست خواندن اتهام جاسوسی علیه فرزندشان می‌گویند آقای ویلن تنها برای دیدار با دوستانش و حضور در یک مراسم عروسی به مسکو سفر کرده بوده است.

این در حالی است که روسیه می‌گوید پال ویلن به همراه یک حافظه جیبی دیجیتال بازداشت کرده که حاوی اسامی ماموران اطلاعاتی روسیه بوده است.

گزینه مبادله زندانی را وکیل آقای ویلن در گفتگو با شکبه خبری ای‌بی‌سی آمریکا طرح کرد و پیشنهاد کرد برای حل و فصل موضوع بازداشت آقای ویلن نباید چنین گزینه‌ای را منتفی دانست.

سرگئی ریاباکوف، معاون وزیرخارجه روسیه خیلی زود در واکنش به سخنان این وکیل آمریکایی گفته: ”نگاه کردن به این پرونده در حالی که هنوز تفهیم اتهام رسمی هم صورت نگرفته، نادرست و غیرممکن است… این پرونده بسیار جدی است“.

آقای ریاباکوف این سخنان را روز گذشته (جمعه) در گفتگو با شبکه روسی آرآی‌ای نووستی گفته اما خبرگزاری‌های روسیه و همچنین ولادیمیر زیربنکوف، وکیل پال ویلن، پیش‌تر گفته بودند آقای ویلن رسما به جاسوسی متهم شده است.

آقای زیربنکوف روز پنجشنبه گقته بود که مبادله زندانی یکی از گزینه‌های برون رفت از تنش جدید میان واشنگتن و مسکو است که به عقیده بسیاری پس از بازداشت و اتهام جاسوسی ماریا بوتینا، دانشجوی دانشگاهی در واشنگتن روی داده است.

ویلن متولد کانادا است اما والدین بریتانیایی او وقتی پال کودک بود به آمریکا مهاجرت کردند. او علاوه بر شهروندی آمریکا، کانادا و بریتانیا، یک ایرلندی هم محسوب می‌شود.

او تا پیش از بازداشت در مسکو، مدیر بخش امنیت بین‌الملل شرکت خودروسازی بورگ‌وارنر در میشیگان بود.

آقای ویلن در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در عراق بوده است. وی در سال ۱۹۹۴ به عنوان نیروی ذخیره به تفنگ‌داران دریایی آمریکا پیوست اما در سال ۲۰۰۸ در یک دادگاه نظامی به اتهام ”دزدی“ محاکمه و پس از مجرم شناخته شدن در دادگاه نظامی عمومی از ارتش اخراج شد.

برادر دوقلوی او، دیوید ولن می‌گوید پال از سال ۲۰۰۷ و در رابطه با فعالیت‌های اقتصادی‌اش به مسکو سفر می‌کرده است.

آن طور که گفته شده او در ماه دسامبر برای حضور در یک مراسم عروسی به سنت پیترزبورگ و مسکو سفر کرده بود و قرار بود ششم ژانویه به آمریکا بازگردد.

در صورت مجرم شناخته شدن در دادگاه‌های روسیه، پال ویلن ممکن است به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شود.

اف‌اس‌بی، سازمان اطلاعات داخلی روسیه جزئیاتی درباره علت بازداشت آقای ویلن منتشر نکرده اما تصریح کرده است که او را ”در حال ارتکاب جرم“ مرتبط با جاسوسی بازداشت کرده است.

همزمان مسکو از بازداشت یک شهروند خود در جزایر خودمختار ماریانا شمالی که در شمال‌غربی اقیانوس آرام قرار دارد و از قلمروهای آمریکا محسوب می‌شود، انتقاد کرده است.

دیمتری ماکارنکو به اتهام صادرات بدون مجوز اسلحه در فلوریدا تحت تعقیب است و احتمالا بازداشت او در جزایر ماریانا شمالی هم به درخواست دادستان فلوریدا صورت گرفته است.