نظام‌الدین قیصاری؛ آزادی مشروط یا زندان خانگی؟!

  • تاریخ انتشار : 1397/10/8 ساعت 22:43
قیصاری

نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و نماینده ویژه جنرال دوستم در امور خیزش‌های مردمی در این ولایت پس از شش ماه از بند امنیت ملی رها شده است. او از سوی لوی سارنوالی کشور ممنوع‌الخروج و وظیفه‌اش به حالت تعلیق درآمده است. به گفته لوی سارنوالی، فرمانده قیصاری تحت ضمانت رها شده و ایشان باید برای تحقیق در کابل بماند.

نظام الدین قیصاری به تاریخ ۱۱ سرطان سال جاری از سوی نیروهای ویژه اردوی ملی در لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین در فاریاب دستگیر شد.

لوی سارنوالی علت دستگیری آقای قیصاری را ادعاها علیه او خوانده است. اما دستگیری او جنجال‌ساز شد و باعث تظاهرات‌های هزاران تن در شهرهای مختلف شمال کشور گردید؛ تا این‌که بالاخره فرمانده قیصاری پس از شش ماه، تحت ضمانت از بند امنیت ملی رها شد و شب گذشته(جمعه‌شب، هفتم جدی) با جنرال دوستم و تعداد از محاسن سفیدان دیدار کرد.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در گفتگو با خبرنگار آوا در مورد آزادی آقای قیصاری بیان کرد: ”نظام‌الدین قیصاری رها شد و در اقامت‌گاه جنرال دوستم در کابل با نمایندگانی که از شمال به کابل آمده بودند، دیدار نمود“.

وی افزود: ”شرایط خاصی برای رهایی قیصاری در نظر گرفته نشده است؛ فقط اشخاصی که علیه او از زمان گرفتاری ادعا داشتند، تاهنوز ادعاهای خودشان را ثابت نکرده‌اند و اگر سندی ارائه گردد، نظام‌الدین قیصاری حاضر به پاسخ‌گویی است“.

آقای ته‌ینج اشاره کرد: برای برگشت نظام‌الدین قیصاری به فاریاب تاهنوز تصمیمی اتخاذ نشده؛ برای فعلا ایشان در کابل می‌ماند“.

به گفته وی، رفتن نظام‌الدین قیصاری به فاریاب یک ضرورت است و آن‌ها تلاش می‌کنند تا هرچه زودتر قیصاری به فاریاب و وظیفه خود برگردد.

اما جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی کشور در گفتگو با خبرنگار آوا در مورد آزادی آقای قیصاری بیان کرد: ”قضیه نظام‌الدین قیصاری در ریاست ۵۰۱ امنیت ملی برسی می‌شود. آن‌ها پیشنهاد کردند به لوی سارنوال که ادعاها بالای نظام‌الدین قیصاری زیاد است؛ بناء نیاز به زمان بیشتر دارد و نظام‌الدین قیصاری به ضمانت رها شود تا بعد تحقیقات صورت بگیرد“.

وی افزود: ”لوی سارنوال پس از پیشنهاد ریاست عمومی امنیت ملی تحت یک تدابیر ویژه پیشنهاد داد که در اول نظام الدین قیصاری ممنوع‌الخروج، وظیفه‌اش به حالت تعلیق و حاضری یومیه به تحقیق آن انداخته شود که روزانه به تحقیق حاضر شود و علاوه بر این، از کابل بیرون رفته نمی‌تواند“.

در همین حال مولوی عبدالله قرلق، عضو شورای رهبری حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و سناتور مردم قندز در مجلس سنا، در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: نظام‌الدین قیصاری تحت ضمانت بلمال و موی سفیدان از بند رها شده است.

وی افزود: ”همه در جریان هستند که اکثر ولسوالی‌های ولایت فاریاب سقوط کرده و وضعیت در این ولایت خوب نیست؛ دولت باید درک کند و با حمایت خود نظام‌الدین قیصاری را به فاریاب بفرستد“.