گذرگاه لاجورد نقطه امید افغانستان برای دسترسی به بازارهای اروپا

  • تاریخ انتشار : 1397/09/22 ساعت 09:10

در پی افتتاح رسمی گذرگاه ترانزیتی «لاجورد» توسط اشرف غنی قرار است نخستین محموله از اموال تجاری افغانستان راهی بازارهای اروپا شود.

به گزارش خبرگزاری آسیا، «اشرف غنی» رئیس جمهور امروز طی مراسمی با حضور مقامات کشورهای منطقه در هرات گذرگاه ترانزیتی لاجورد را افتتاح کرد.

وی تصریح کرد که افغانستان در سال های گذشته به دلیل دسترسی به مرزهای محدود تحت فشار قرار داشت که با باز شدن راه‌های جدید این فشارها از بین رفته است.

اشرف غنی اظهار داشت: هدف از احیای گذرگاه ترانزیتی لاجورد عدم استفاده از سایر گذرگاهای اقتصادی نیست بلکه لاجورد زمینه اتصال جنوب آسیا به کشورهای اروپایی را فراهم خواهد کرد.

وی از همکاری کشورهای آسیای مرکزی بویژه، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه برای احیای دوباره گذرگاه ترانزیتی لاجورد ابراز امتنان کرده است.

ظاهرا اشاره اشرف غنی به گذرگاهای مرزی پاکستان است که هر بار پس از تنش‌های سیاسی بین اسلام‌آباد-کابل از سوی ارتش پاکستان بروی اموال تجاری افغانستان مسدود شده است.

در این مراسم شماری از مقامات کشورهای منطقه از جمله ترکمنستان درباره لزوم توسعه همکاری های اقتصادی در بین کشورهای منطقه تاکید کردند.

تاجران افغانستان به دلیل عدم دسترسی به آب‌ های آزاد برای ارسال محموله‌های تجاری به کشورهای دور دست از جمله اروپا با مشکلات بسیاری همواره روبرو بودند.

اما ظاهرا مشکلات تاجران افغان برای دسترسی به بازارهای اروپا قرار است با افتتاح رسمی گذرگاه ترانزیتی لاجورد برای همیشه حل و فصل شود.

مقامات افغان اعلام کردند که قرار است برای نخستین دوبار دو محموله از اموال تجاری افغانستان به صورت آزمایشی از طریق گذرگاه ترانزیتی لاجورد به بازارهای اروپا صادر شوند.

«شاه حسین مرتضوی» معاون سخنگوی رئیس جمهور اظهار داشت افتتاح گذرگاه ترانزیتی لاجورد یکی از برنامه‌های مهم در راستای توسعه ترانزیت و تجارت محسوب می‌شود که موقعیت تاریخ این کشور احیا خواهد کرد.

وی تصریح کرد که این گذرگاه ترانزیتی منافع اقتصادی کشورهای منطقه را با منافع افغانستان گره می‌زند.

مرتضوی خاطرنشان کرد که افغانستان سالهای متمادی برای صادرات اموال تجاری وابسته به مرزهای محدودی بود اما امروز روزنه‌های متعددی در عرصه تجارت و ترانزیت بروی این کشور باز شده است.

«اجمل حمید عبدالرحیم‌زی» معاون اداری وزارت تجارت اظهار داشت: گذرگاه ترانزیتی لاجورد کوتاه ترین و مطمئن ترین راه برای اموال تجاری افغانستان و کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

«عتیق‌الله نصرت» رئیس هیئت مدیره اتاق تجارت گفت: بر اسسا کنوانسیون «تیر» قرار است نخستین محموله‌ از اموال تجاری افغانستان از گذرگاه ترانزیتی لاجورد به کشورهای اروپایی صادر شود.

وی افزود: آغاز بکار این گذرگاه ترانزیتی زمینه کار برای شرکت‌های حمل و نقل در این کشور را فراهم می‌کند.

راه لاجورد از «تورغندی» و «آقینه» افغانستان آغاز شده و از بندر «ترکمن باشی» ترکمنستان، دریای «خزر»، بندر «باکو» در آذربایجان، بنادر «بوتی» و «باتومی» در گرجستان و بندر «قارس» در ترکیه گذشته و به کشورهای اروپایی ختم می‌شود.

این مسیر که تاریخ آن به بیش از دو هزار سال گذشته باز می‌گردد برای انتقال سنگ‌های قیمتی افغانستان از جمله لاجورد به کشورهای اروپایی استفاده می‌شد که بخشی از جاده «ابریشم» محسوب می‌شود.

با این حال پروژه «راه لاجورد» گام‌ مهمی برای رشد اقتصادی کشورهای منطقه است و با گشایش این مسیر، تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان به اروپا و کشورهای جنوب آسیا متصل خواهند شد.

با استفاده از این مسیر کالاهای تجاری افغانستان به کشورهای آسیای جنوبی و اروپایی حدود چهار روز زودتر از سایر مسیرهای ترانزیتی انتقال می‌یابند و نزدیک به دو هزار دلار در هر کانتینر صرفه جویی اقتصادی صورت می‌گیرد.

زیرا افغانستان در گذشته به دلیل حصار در خشکی در صادرات اموال تجاری خود متکی به مرزهای پاکستان بود و صادرات کالاهای تجاری این کشور همواره به دلیل تنش‌های سیاسی با مشکلات بسیاری روبرو بوده است.