ژاپن و روسیه برای مقابله با سیاست های آمریکا متحد شدند

  • تاریخ انتشار : 1397/08/25 ساعت 10:44

نخست وزیر ژاپن که به دنبال حل مساله جزایر مورد مناقشه با روسیه است، به پوتین اطمینان داد که اگر این جزایر به ژاپن واگذار شود، هیچ سرباز آمریکایی در جزایر مورد مناقشه حضور نخواهند داشت.

شینزوآبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در سنگاپور بر تسریع مذاکرات درباره مساله جزایر مورد مناقشه و اعلامیه ۱۹۵۶ توافق کردند.

به گزارش کرملین، نخست وزیر ژاپن همچنین بر تعهدات توکیو درباره جزایر مستقر در کوریل به نام‌های هابومای و شیکوتان تاکید کرد؛ همزمان با نتیجه‌گیری درباره توافق صلح با روسیه، این دو جزیره در مجمع الجزایر کوریل تحت کنترل ژاپن در می‌آیند.

روزنامه آساهی ژاپن در گزارشی نوشت که در این دیدار آبه به پوتین اعلام کرد که هیچ پایگاه نظامی آمریکا در جزایر تاسیس نمی‌شود.

این در حالی است که چندی قبل مشاور ارشد آبه اعلام کرده بود که استقرار پایگاه نظامی در این جزایر ممکن است اما دبیر کابینه ژاپن از پاسخ به این سوال خوددداری کرده است.

رئیس‌جمهوری روسیه به تازگی برای همکاری با ژاپن برای حل مسائل پیچیده از جمله درباره جزایر کوریل اعلام آمادگی کرده است.

پوتین گفت: ما گفت‌وگو را با شرکای ژاپنی خودمان براساس اعلامیه ۱۹۵۶ از سر گرفته‌ایم. این دقیقا خواسته شرکای ژاپنی بود. ما معتقدیم که هر چیزی که تا به امروز به دست آورده‌ایم بر پایه حقوق بین‌الملل است. با این حال، همانطور که می‌دانید، ژاپن مساله خودش را طور دیگری مطرح می‌کند. ما آماده همکاری با آنها هستیم.