وزیر دفاع : برای تامین امنیت، امکانات موجود کافی نیست

  • تاریخ انتشار : 1397/08/23 ساعت 09:34

طارق شاه بهرامی که برای استجواب و پاسخ گویی به سوال نمایندگان درمورد اوضاع امنیتی کشور به پارلمان فرا خوانده شده بود، گفت: تهدیدها و توطئه ها خیلی بالا است، امکاناتی که ما در دست داریم برای مقابله با این تهدیدات کافی نیست.

قامات امنیتی از جمله رئیس عمومی امنیت ملی، وزاری دفاع و داخله به دلیل افزایش درگیری ها در شمار از ولایت های کشور، سران نهادهای امنیتی و دفاعی برای پاسخ‌گویی فرا خوانده شده بودند.

گسترش‌ دامنه جنگ، نرسیدن نیروهای کمکی برای دفع حمله‌های طالبان و نیز ضعف مدیران جنگ در نهادهای امنیتی و دفاعی، از انتقاد های نمایندگان مجلس در این نشست بود که وزیر دفاع ملی ضمن عذر خواهی از وضعیت موجود خاطر نشان کرد: تهدیدها و توطئه ها خیلی بالا است، امکاناتی که ما در دست داریم برای مقابله با این تهدیدات کافی نیست.

او از نمایندگان خواست که با توجه به امکانات دست‌داشته‌ی وزارت دفاع‌ملی، عادلانه قضاوت کنند.

وزیر دفاع ملی خاطر نشان کرد که اگر آنان از کُرسی خود کنار بروند و فرد دیگری جای‌گزین آنان شود نیز با این امکانات و سطح بلند تهدیدات همین مشکلات را خواهد داشت.

او همچنین با اشاره به حادثه‌ی سقوط چرخبال حامل معاون قل‌اردوی ظفر گفت که آنان متاسفانه تاکنون نتوانسته اند تا تمام پیکرها را تسلیم شوند.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی هم‌اکنون از دو جهت (مردمی و عملیات نظامی) سعی دارد تا اجساد جانباختگان حادثه سقوط هلیکوپتر را بدست بیاورد.

بهرامی در پاسخ به سوالی افزایش تلفات در سطح ارتش را پذیرفت اما یادآور شد که دشمنان ما ۶ برابر ما تلفات دارند.

او در ادامه وضعیت در ولسوالی‌های مالستان، جاغوری، ارزگان خاص و چهارصده غور را وخیم خواند و از پاسخ‌گویی به سایر سوالات معذرت خواهی کرد.

بهرامی تاکید کرد که مقامات امنیتی در یک جلسه‌ی کوچک، اختصاصی و دور از چشم رسانه‌ها به تمام سوالات نمایندگان پاسخ خواهند گفت.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نیز تاکید کرد که یکشنبه آینده هر سه مقام امنیتی را در کمیته رؤسا دعوت و سوالات خود را مطرح خواهند کرد.

هرچند نمایندگان از تصمیم رئیس مجلس انتقاد کردند؛ اما آقای ابراهیمی به جلسه‌ی امروزی پایان داد.