روسیه،آمریکا، افغانستان، طالبان و نمایندگان کشورهای منطقه فردا در مسکو رو در رو گفتگو می کنند

  • تاریخ انتشار : 1397/08/17 ساعت 14:35

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا در نظر دارد ناظری را به دومین کنفرانس صلح افغانستان در مسکو اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری آسیا، «ماریا زاخارووا» امروز پنجشنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود در ساختمان وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: کنفرانس صلح افغانستان فردا (روز جمعه) در هتل پرزیدنت مسکو برگزار می شود.

او گفت دعوت نامه هایی که به کشورهای ایران، روسیه، افغانستان، چین، پاکستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و آمریکا برای شرکت در این کنفرانس ارسال شده، پذیرفته شده و نمایندگان آنان همه در نشست حضور خواهند داشت.

وی گفت: طالبان برای نخستین بار به کنفرانس صلح افغانستان دعوت شده است و نمایندگان این جنبش در کنفرانس شرکت می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری افغانستان تصمیم گرفته است هیاتی از شورای عالی صلح این کشور را برای شرکت در کنفرانس صلح افغانستان به مسکو اعزام کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در بخش افتتاحیه کنفرانس سخنانی خواهد کرد و بقیه بخش های کنفرانس بدون حضور خبرنگاران برگزار خواهد شد.

وی همچنین از دادن پاسخ صریح به این پرسش که نمایندگان طالبان و هیات دولت افغانستان در یک سالن در کنفرانس صلح افغانستان حضور خواهند داشت یا در اتاق های مجزا با آنها مذاکره می شود خودداری کرد و به خبرنگاران توصیه کرد که با حضور در کنفرانس و پوشش خبری آن، پاسخ این پرسش را دریابند.

کنفرانس صلح افغانستان در مسکو سال ۲۰۱۷ بر اساس رایزنی شش جانبه روسیه، ایران، افغانستان، پاکستان، چین و هند تاسیس شد و نخستین دور آن ثور پارسال برگزار شد و در آن معاونان وزیران خارجه و نمایندگان ویژه ۱۱ کشور علاقه مند به حل و فصل وضعیت افغانستان شرکت کردند.

ایران، روسیه، افغانستان، چین، پاکستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان کشورهای حاضر در آن کنفرانس بودند ضمن اینکه آمریکا از شرکت در آن خودداری کرد.