وزارت خارجه افغانستان: نمایندگان شورای عالی صلح در نشست مسکو شرکت می کنند

  • تاریخ انتشار : 1397/08/13 ساعت 22:18

احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفته که یک هیئت چهار الی شش نفره در نشست مسکو شرکت می‌کند.

این نشست جمعه آینده ( ۱۸ عقرب/ نهم نوامبر) قرار است در مسکو و با حضور نمایندگانی از ۱۲ کشور برگزار شود.

آقای طاهری اظهار امیدواری کرده بود که نشست مسکو یک گام دیگر برای تسریع و تقویت روند صلح با مالکیت و رهبری افغانستان باشد.

روسیه گفته بود که هیئتی از دفتر طالبان در قطر هم در این نشست شرکت خواهد کرد؛ گرچه گروه طالبان تاکنون در این‌باره اظهار نظر نکرده است.

اگر نمایندگان طالبان در این نشست شرکت کنند، نخستین‌بار خواهد بود که طالبان در روند گفت‌وگوهای مسکو شرکت می‌کند.

نشست مسکو در حالی صورت می‌گیرد که گفت‌وگو‌های جداگانه‌ای میان آمریکا و گروه طالبان، در غیاب حکومت افغانستان، در هفته‌های گذشته اتفاق افتاده است.

روسیه در ماه آگوست این گفت‌وگوها را پیشنهاد کرد و از طالبان خواست که در آن شرکت کند، اما این نشست در آن‌زمان به تعویق افتاد؛ چرا که دولت افغانستان گفته بود هر نشستی که درباره مسئله افغانستان برگزار می‌شود، باید به رهبری دولت افغانستان انجام شود.

گفته شده که وزارت خارجه روسیه از نمایندگان کشورهای پاکستان، ایران، هند، چین، آمریکا و چند کشور آسیای میانه به این نشست دعوت کرده است. در نشست‌های قبلی آمریکا حضور نداشت.

روسیه چند سالی است که گفت‌وگوهای جداگانه‌ای را روی آینده جنگ و صلح افغانستان به راه انداخته و در دو سال گذشته نشست‌هایی را در این‌باره میزبانی کرده است.

روسیه از زمانی‌که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش در افغانستان ظاهر شده‌اند، در مسئله جنگ افغانستان نسبت به چند سال اخیر نقش فعال‌تری را عهده گرفته است. مسکو حضور داعش در افغانستان را به عنوان تهدیدی بالقوه برای خود و منطقه تلقی می‌کند.