انتخابات پارلمانی قندهار؛ مشارکت مردم گسترده‌است

  • تاریخ انتشار : 1397/08/5 ساعت 10:57

انتخابات پارلمانی ولایت قندهار که صبح امروز (شنبه پنجم عقرب) آغاز شد با مشارکت گسترده مردم این ولایت همراه بوده است.

مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت قندهار می‌گوید که در برابر مراکز رای‌دهی هزاران نفر صف بسته ولی روند رای‌گیری به کندی پیش می‌رود.

انتخابات پارلمانی ولایت قندهار به دلیل کشته شدن ژنرال عبدالرازق، فرمانده پرنفوذ پلیس ولایت قندهار و ژنرال مومن حسین خیل، رئیس اداره امنیت برای یک هفته به تعویق افتاده بود.

در انتخابات پارلمانی ۲۸و ۲۹ میزان که در ۳۲ ولایت افغانستان برگزارشد، مشکلاتی از قبیل دیر بازشدن مراکز رای‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک و سایر مشکلات از این دست وجود داشت.

با توجه به اینکه نعمت الله وردک، رئیس کمیسیون انتخابات ولایت قندهار گفته بود که با استفاده از تجارب گذشته تمامی آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی امروز قندهار گرفته، ولی خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت قندهار می‌گوید که بی‌نظمی‌ها همچنان وجود دارد.

آقای درانی می‌گوید که با توجه به حضور گسترده مردم برای مشارکت در روند انتخابات، کارمندان کمیسیون انتخابات کار با دستگاه بیومتریک را به درستی نمی‌دانند و علاوه بر آن در پیدا کردن نام رای‌دهندگان در فهرست ثبت نام شدگان با مشکل مواجه هستند.

به گفته او این روند باعث می‌شود که رای دهندگان برای ساعت‌ها در صف منتظر بمانند.

حدود نیم میلیون نفر در ولایت قندهار برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده که بیش از ۱۵ هزار نیروی پلیس امنیت انتخابات قندهار را به عهده دارند و تاکنون هیج حادثه امنیتی در سراسر این ولایت گزارش نشده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان نیز گفته که ۱۱۱ نامزد برای رقابت در انتخابات پارلمانی قندهار ثبت نام کرده که ۱۳ نفر آنان زنان هستند. سهم ولایت قندهار در مجلس نمایندگان افغانستان ۱۱ نماینده‌است.

نمایندگی کمیسیون انتخابات ولایت قندهار اعلام‌ کرده که در ۱۷ ولسوالی این ولایت انتخابات برگزار و مردم در ۱۷۰ مرکز رای‌دهی به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

کمیسیون انتخابات افزوده که مراکز رای‌دهی در دو ولسوالی ”معروف“ و ”نیش“ به دلیل اینکه مردم برای انتخابات ثبت نام نکرده‌اند، مسدود خواهند بود. در ۱۴ مرکز دیگر در شش ولسوالی این ولایت به دلیل تهدیدهای امنیتی مراکز رای‌دهی باز نخواهند شد.

نمایندگی کمیسیون شکایات انتخاباتی قندهار از روند آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات شکایت دارد و می‌گوید که این روند باعث حضور کمتر مردم در پای صندوق‌های رای خواهد شد.

برای برگزاری انتخابات پارلمانی قندهار از عصر روز گذشته تدابیر شدید امنیتی در سراسر این ولایت اتخاذ شده و نیروهای امنیتی از عصر روز جمعه در شهر قندهار و ولسوالی‌های این ولایت گشت‌زنی را آغاز کرده و تردد وسایط نقلیه از دیروز در سطح شهر قندهار ممنوع شده است.

گروه طالبان نیز مردم را تهدید کرده که در انتخابات پارلمانی شرکت نکنند ولی شماری از شهروندان قندهار گفته‌اند برای تغییر و انتخاب بهتر در انتخابات امروز به پای صندوق‌ها حضور خواهند شد.

در انتخابات قبلی در ۳۲ ولایت بیشتر از ۴ میلیون نفر به پای صندوق‌های رای رفته بودند.