خلیلزاد: حکومت و طالبان هرچه زودتر نمایندگان با صلاحیت خود را برای گفتگو انتخاب کنند

  • تاریخ انتشار : 1397/07/17 ساعت 09:34

هرچند آقای خلیل‌زاد گفته پروسۀ صلح افغانستان یک موضوع داخلی خود افغان‌ها است، اما تأکید کرده که باید جنگ در افغانستان پایان یابد.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان، در دومین روز سفرش به کابل از حکومت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهد که تیم‌های شان را برای گفت‌وگوهای صلح ایجاد کنند.

آقای خلیل‌زاد، می‌گوید که نمایندگان دوطرف باید «باصلاحیت» باشند. او از حکومت افغانستان خواسته که یک تیمی را ایجاد کند که به باور وی «باصلاحیت و همهشمول» باشد.

آقای خلیل‌زاد، این سخنانش را (دوشنبه، ۱۶ میزان) در دیدار با شماری از خبرنگاران در کابل بیان داشته است.

نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در این دیدار افزوده تیمی که همرای او از واشنگتن به کابل آمده، در آن نماینده‌گان حکومت امریکا از وزارت خارجه، وزارت دفاع، قصر سفید و دیگر نهادهای امنیتی امریکا شامل استند.

خلیل‌زاد می‌گوید این تیم «باصلاحیت» است: «ما می‎توانیم گفت‌وگوهای صلح را در هرچارچوبی که باشد تسهیل کنیم و در آن حضور داشته باشیم.»

هرچند آقای خلیل‌زاد گفته پروسۀ صلح افغانستان یک موضوع داخلی خود افغان‌ها است، اما تأکید کرده که باید جنگ در افغانستان پایان یابد.

زلمی خلیل‌زاد، روز گذشته به کابل آمد. او شام روز گذشته با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد و امروز هم شماری از سیاسیون در کابل را ملاقات کرد.