رایزنی‌ ازبکستان و آلمان درباره اوضاع افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1397/07/17 ساعت 09:25
rIDmI4CRJ_z6Sf467XFy7Duz0MD9NtHL

نماینده ویژه آلمان در افغانستان و پاکستان با نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در «کابل» دیدار کرد.

«مارکوس پوتزل» نماینده ویژه آلمان در افغانستان و پاکستان با «عصمت‌الله ایرگاش‌یف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در «کابل» دیدار کرد.

در چارچوب رایزنی‌های منظم ازبکستان و آلمان طرفین درباره اوضاع افغانستان و چشم انداز صلح در این کشور تبادل نظر کردند.

توجه اصلی به مسایل همکاری‌های متقابل در جریان اجرای مفاد و توصیه‌های بیانیه «تاشکند» که روز ۲۷ مارس در همایش بین المللی افغانستان در پایتخت ازبکستان به تصویب رسید، تأکید شد.

طرفین همچنین جذب منابع مالی برای تسریع اجرایی طرح‌ها در ساخت خط ریلی «مزار شریف- هرات»، خطوط انتقال برق «سرخان- پل خمری»، جاده‌های زمینی و دیگر تاسیسات زیربنایی در افغانستان را بررسی کردند.

در این دیدار بر اهمیت حضور آلمان در طرح‌های آموزشی ازبکستان از جمله بر پایه مرکز آموزشی ایجاد شده در شهر «ترمذ» برای آموزش شهروندان افغانی و همچنین ایجاد بنیاد بین المللی حمایت از آموزش در افغانستان تاکید شد.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و آلمان در سال گذشته میلادی در سطح ۵۲۰ میلیون یورو قرار گرفت و حجم سرمایه گذاری‌ این کشور در تاشکند طی ۱۰ سال اخیر از سطح ۷۵۰ میلیون یورو فراتر رفته است.

هم اکنون در ازبکستان ۱۱۵ شرکت با سرمایه سرمایه گذاران آلمانی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

آلمان در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال ازبکستان‌ را به رسمیت شناخته و در تاریخ ۶ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی میان ۲ کشور روابط سیاسی برقرار شده است.