آغاز ثبت دارایی‌های مقامات بلندرتبه‌ حکومتی در ولایات و ولسوالی‌ها

  • تاریخ انتشار : 1397/07/1 ساعت 11:06
908349058309485-600x400

مسوولان اداره ثبت و بررسی دارایی‌های مقام‌ها و کارمندان بلندرتبه حکومت می‌گویند که روند ثبت دارایی مقام‌ها و کارمندان بلندرتبه حکومتی در مرکز کشور به پایان رسیده و این روند در روز‌های آینده در ولایات و ولسوالی‌های کشور آغاز می‌شود.

ناهید ایثار، رییس اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها در یک نشست خبری روز شنبه (۳۱ سنبله) گفت که چهارده هزار فورم دارایی‌های مقامات و کارمندان دولتی در مرکز کشور ثبت شده است. خانم ایثار افزود که دارایی تمام ‌مقام‌های بلند پایه حکومتی در سراسر کشور ثبت خواهد شد. به قول او، در روز‌های آینده این روند در ولایات و ولسوالی‌ها آغاز می‌شود.

روند ثبت دارایی‌های مقامات و کارمندان بلندرتبه‌ی دولتی، سه مرحله دارد: ثبت، نشر و بررسی. در مرحله اول تمام دارایی‌های شخص، پدر، مادر و اعضای خانواده‌اش ثبت می‌شود. پس از این مرحله فورم دارایی در وب‌سایت اداره امور نشر می‌شود.

در این وب‌سایت آمده است: «از عموم هم‌وطنان گرامی، نهاد‌ها، رسانه‌ها، اشخاص حقیقی و حکمی تقاضا به عمل می‌آید تا در صورت موجودیت معلومات مغایر فورم‌های نشر‌شده، با ارایه اسناد موثق این اداره را همکاری کنند.»

مسوولان این اداره می‌گویند در صورتی که معلومات دارایی‌های مقامات بلند پایه دولتی غلط ثابت گردد، مطابق قانون با آنان برخورد می‌شود. در مرحله سوم که بررسی و تدقیق دارایی‌ها است معلوم می‌شود که مقام‌ها چقدر صادقانه معلومات‌شان را ثبت کرده‌اند.

پیش از این گزارش‌هایی وجود داشت که شماری از مقام‌های بلندرتبه‌ی حکومتی با ثبت دارایی‌های‌شان مخالف‌اند. در کنار این گفته می‌شد که مقام‌های بلندرتبه‌ی حکومتی تمام دارایی‌های‌شان را به نام خود ثبت نمی‌کنند،‌ بل به نام‌ دوستان و افراد مورد اعتبار خود در بانک‎ها نگه‌داری می‌کنند. در کنار این گفته می‌شد مسوولان اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها با قبول این نگرانی‌ها می‌گویند که به خاطر صحت بودن معلومات فورم‌ها از کارمندان و مقام‌های بلندرتبه‌ی حکومتی تعهد و ضمانت گرفته می‎شود.

ناهید ایثار، رییس اداره ثبت و دارایی‌ها در این رابطه گفت: «معلومات فورم‌ دارایی‌ها اگر غلط اثبات شود، در مرحله اول معاش و امتیازات فرد که معلومات را در فورم غلط درج کرده است، قطع می‌شود و در مرحله‌های بعدی هم مجازات خواهد شد.» او هم‌چنان گفت که تا کنون مقام‌های بلند پایه‌ی دولتی با ثبت دارایی‌های‌شان مخالفت نکرده‌اند.

فورم ثبت دارایی‌ها ۱۱ صفحه است. در این صفحه مشخصات شخصی، عنوان وطیفه، تاریخچه کاری، مشخصات اعضای خانواده، دارایی‌های قابل انتقال و غیر قابل انتقال، فعالیت‌های خارج از وظیفه رسمی، عاید، قرضه و مصارف ثبت می‌شوند.

خانم ایثار می‌گوید در صورتی که شکایتی مبنی بر صحیح نبودن این معلومات فورم دارایی‌ها برای آنان برسد، کارمندان بخش بررسی و تدقیق دارایی‌ها از یک تا ۳ ماه فرصت دارند تا درست بودن فورم‌ را پیدا کنند.

رییس اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها در بخش دیگر از صحبت‌هایش گفت که دارایی‌های مقامات اداره امور، ریاست اجرایی، کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، وزارت خانه‌‎های کشور، اکادمی علوم، تلویزیون ملی و والی‌ها ثبت شده است.

آن چه در فورم‌های ثبت شده‌ی این نهاد‌ها به چشم می‌خورد کامل نیست. به طور نمونه از ریاست اجرایی تنها محمدخان معاون اول رییس اجرایی و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی دارایی‌های‌شان را ثبت کرده‌اند در حالی که در این ریاست کارمندان زیادی‌اند که در پست‌های بلند و حساس وظیفه اجرا می‌کنند. همین‌طور اگر به وزارت‌خانه‌ها نظر بیندازیم، می‌بینیم که از وزارت دفاع تنها احمد تمیم عاصی، معاون استراتیژی و پلان این وزارت دارایی‌های‌اش را ثبت کرده است.

این نمونه‌ها قابل بحث است. مسوولان اداره ثبت و بررسی دارایی‌های کشور می‌گویند که ۱۴ هزار فورم دارایی ثبت، نشر و به مرحله تدقیق و بررسی رسیده است، ام ابرخلاف این گفته‌ها، در وب‌سایت اداره امور ریاست جمهوری، فورم ثبت دارایی‌های، مقامات محدود نشر شده است. طبق پلان این اداره پس از مرحله ثبت دارایی‌ها، نشر دارایی‌ها در وب‌سایت اداره امور است و در مرحله آخر بررسی و تدقیق آن است.

روند کار این اداره طوری است،‌ افرادی که در پست‌های بلند گماشته می‌شود، دارای‌های‌شان ثبت و پس از استعفا یا تقاوت نیز عوایدشان‌ بررسی می‌شود. این اداره به خاطر راحتی کار سیستم الکترونیک ایجاد کرده است. بر اساس این سیستم افزایش یا کاهش دارایی‌ها روزانه ثبت می‌شود.

این سیستم سهولت دیگر را نیز ایجاد کرده است. مقام‌های حکومتی که در بیرون از کشور باشند، می‌توانند فورم دارایی‌های‌شان را با استفاده از این سیستم پر کنند.

در همین حال یما ترابی،‌ رییس سکرتریت مبارزه با فساد اداری در این نشست خبری گفت که روند ثبت دارایی‌های مقام‌های دولتی برای جلوگیری از فساد و انتقال عواید غیر قانونی به حساب آنان ایجاد شده است. آقای ترابی افزود، آنان کوشش می‌کنند که دارایی‌های تمام کارمندان بلندرتبه‌ی دولتی ثبت شود. با وجودی که ریاست مبارزه با فساد اداری، این روند را برای مبارزه با فساد موثر می‌دانند،‌ اما مسوولان دیده‌بان شفافیت افغانستان باور داند که این روند چندان کمکی در بخش مبارزه با فساد نکرده است.

ناصر تیموری، پژوهشگر دیده‌بان شفافیت کشور می‌گوید که ثبت، نشر و بررسی دارایی معیار موفقیت نیست، بل باید دارایی‌های مشکوک کارمندان بلندرتبه‌ی حکومتی شناسایی و پرونده‌سازی شود.

آقای تیموری افزود: «پرونده دارایی‌های مشکوک به محکمه برده شود و در پی فیصله محکمه تعدادی از مقام‌ها ممکن است، مجرم شناخته شوند و مقداری از این پول ممکن است به خزانه حکومت برگشتانده شود.» ناصر تیموری تصریح کرد که دارایی‌های بیش‌تر مقامات حکومت باید شناسایی و ثبت گردد.

او هم‌چنان ساختار این اداره را حرفه‌ای و مسلکی ندانست و گفت که اداره‌های مبارزه با فساد اداری باید مستقل باشند. اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها در چارچوکات اداره‌ی امور کشور فعالیت می‌کند.

گفتنی است که اداره‌ی ثبت و بررسی دارایی‌ها حدود ۱۰ سال پیش ایجاد شد. این اداره در طول این مدت حدود ۲۳ هزار فورم دارایی مقام‌ها را ثبت کرده است.