وزیر دفاع آمریکا: برای کشاندن طالبان به میز مذاکره راه طولانی باقی مانده است

  • تاریخ انتشار : 1397/05/18 ساعت 09:51

در حالی که تشدید حملات آمریکا علیه طالبان تاکنون موفق به شکست بن‌بست جنگ افغانستان و تغییر وضعیت به نفع نیروهای امنیتی این کشور نشده است وزیر دفاع آمریکا نیز اعتراف کرد که هنوز با حضور طالبان بر سر میز مذاکره فاصله زیادی وجود دارد.

«جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در مقر وزارت دفاع این کشور اظهار داشت که برای کشاندن طالبان به میز مذاکره هنوز راه طولانی باقی مانده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ۲۲ آگوست سال گذشته میلادی استراتژی جنگی خود با هدف «پیروزی» در افغانستان و کشاندن طالبان بر سر میز مذاکره را اعلام کرد.

با گذشت نزدیک به یک سال از اعلام این استراتژی و با وجود افزایش شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان و تشدید بی‌سابقه حملات هوایی در این کشور چندی پیش اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» اعلام کرد که این حملات تغییری را در مناطق تحت کنترل طالبان ایجاد نکرده است.

«سیگار» همچنین اعلام کرد که از نوامبر سال ۲۰۱۵ تاکنون مناطق تحت کنترل دولت افغانستان ۱۶ درصد کاهش یافته و در زمان یاد شده مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت افغانستان افزایش ۷ درصدی داشته و مناطق تحت درگیری نیز ۹ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان در نوامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که آمریکا و نیروهای امنیتی افغان در دو سال آینده قادر خواهند بود تا ۸۰ درصد از خاک افغانستان را تحت کنترل خود قرار دهند.