ارگ: کنترل حریم فضایی افغانستان را پس از ۲۶ سال به‌دست گرفتیم

  • تاریخ انتشار : 1397/05/18 ساعت 09:50

ریاست جمهوری افغانستان از افتتاح یک سیستم رادار پیشرفته در فرودگاه بین‌المللی ‘حامد کرزی ‘ در کابل، پایتخت افغانستان خبر داده است.

شاه حسین مرتضوی، از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفت با استفاده از این سیستم کنترل فضای این کشور که از ثور ۱۳۷۱ به دست خود افغان‌ها نبود، توسط خود آنها صورت خواهد گرفت.

او می‌گوید که با استفاده از این رادار پیشرفته که در کمتر کشوری وجود دارد، بر کل فضای افغانستان کنترل خواهند داشت.

به گفته وی، دولت افغانستان امیدوار است با استفاده از این سیستم، از فضای افغانستان به عنوان یک چهارراه اقتصادی در منطقه استفاده شود و درآمد و تجارت هوایی در این کشور افزایش یابد.

محمود شاه حبیبی، رئیس اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید این سیستم شامل شبکه‌ای است که در ۳۶ منطقه در سراسر افغانستان نصب شده و از طریق آن تمام حریم فضایی افغانستان کنترل می‌شود.

به گفته او، هزینه ابتدایی این سیستم حدود ۳۰ میلیون دلار بوده و سالانه به ۱۰ میلیون دلار بودجه برای حفظ و مراقبت آن نیاز است.

آقای حبیبی می‌گوید که انتقال کنترل حریم فضایی افغانستان از نیروهای ناتو و آمریکایی در اوایل سال ۲۰۱۶ به دولت افغانستان صورت گرفته بود اما تاکنون خارجی‌ها نیز در مدیریت این بخش همکار افغان‌ها بودند.

او می‌گوید: ”قبلا در بخش کنترل حریم فضایی خارجی‌ها هم کار می‌کردند و فعلا افغان‌ها آموزش دیده و در حال آموزش هستند، حالا امور بیشتر آن به دست افغان‌ها است و اکنون هم ظرفیت سازی ادامه دارد.“

حبیبی می‌گوید در چند ماه گذشته این اداره از این سیستم به گونه آزمایشی استفاده کرده و امروز این پروژه رسما افتتاح شد.

به گفته وی، با استفاده از این رادار، هر هواپیمایی که وارد فضای افغانستان شود، دیده و کنترل می‌شود و این سبب مصون شدن حریم فضایی این کشور می‌شود.

آقای حبیبی می‌گوید این رادار غیرنظامی است که ممکن شماری از هواپیماهای نظامی با سیستم‌های پیشرفته را نبیند و رادار نظامی نیز به زودی فعال خواهد شد.

او افزود که با فعال شدن این سیستم، فیس عبور از حریم فضایی افغانستان افزایش یافته و درآمد این بخش دولت افغانستان از چهل میلیون دلار اکنون به هفتاد میلیون دلار افزایش یافته و در یکی دو سال آینده با افزایش ترافیک تا ۲۰۰ میلیون دلار هم افزایش خواهد یافت.