دولت ترامپ بودجه غیرنظامی برای افغانستان را کاهش داد

  • تاریخ انتشار : 1397/05/15 ساعت 12:13

دولت آمریکا در حالی که جنگ در افغانستان را تشدید کرده است اما بودجه غیرنظامی برای این کشور را کاهش داد.

دولت آمریکا کمک‌های غیرنظامی به افغانستان را نسبت به سال گذشته کاهش داد. این در حالی است که از زمان روی کار آمدن ترامپ همواره به تشدید جنگ در افغانستان تاکید شده و در سالجاری بارها اماکن غیرنظامی هدف قرار گرفته است.

در بودجه ۷۱۷ میلیارد دلاری آمریکا برای سال ۲۰۱۹ میلادی که از سوی کنگره آمریکا تصویب شد، ۵ میلیارد دلار برای همکاری نظامی و امنیتی به افغانستان اختصاص داده شده است.

به گزارش «صدای آمریکا»، در این بودجه که در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد، ۶۳۰ میلیون دلار نیز برای کمک‌های ملی و توسعه‌ای درنظر گرفته شده است.

این درحالی است که سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا (یو اس آی دی) در گزارشی تصریح کرده بود، آمریکا در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۸۳ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۷ نیز حدود یک میلیارد دلار را به کمک در بخش غیرنظامی در افغانستان اختصاص داد.

در متن ارائه شده به کنگره آمریکا برای بودجه سال آینده میلادی گفته شده که در این بودجه بیش از ۵ میلیارد دلار برای کمک و آموزش به نیروهای امنیتی افغان در نظر گرفته شده است تا نیروهای آمریکایی بتوانند عملیات ضد تروریستی را در خاک افغانستان انجام دهند.

این درحالی است که ترامپ در آگوست سال گذشته اعلام کرد که قصد افزایش هزینه‌ها و نظامیان در افغانستان را دارد.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز وعده داده بود تا به طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا پایان دهد، اما زمان مشخصی را برای خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان تعیین نکرده است.