حاشیه دیدار «اشرف غنی» با وزیر خارجه آمریکا

  • تاریخ انتشار : 1397/04/19 ساعت 11:18

در حالی که پیش از این نیز دیدار رئیس جمهور افغانستان با وزیر خارجه وقت آمریکا در پایگاه نظامیان آمریکایی حاشیه‌ساز شده بود این بار نیز دیدار غنی با وزیر خارجه جدید آمریکا نیز حاشیه‌هایی را در پی داشت.

سفر از پیش تعیین نشده «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به کابل و دیدارش با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان حاشیه‌هایی را در پی داشت.

تصویر پس از پایان کنفرانس مشترک خبری دو طرف نشان می‌دهد که اشرف غنی با فاصله در پشت سر وزیر خارجه آمریکا گام بر می‌دارد؛ به گفته «نور رحمان اخلاقی» عضو شورای رهبری حزب «جمعیت اسلامی افغانستان» این حرکت نشان دهنده «ناتوانی» و «بی ارادگی» غنی است که منجر به تحقیر ملت افغانستان می‌شود.

وی در توئیتی نوشت که رفتار رئیس جمهور افغانستان در اذهان عامه مردم این تصویر را مجسم می‌کند که حکومت وحدت ملی دنبال رو آمریکا و تمام اقداماتش نیز مورد حمایت واشنگتن است.

در آبان ماه سال جاری نیز سفر مخفیانه «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وقت دولت ترامپ به کابل و دیدارش با غنی حاشیه‌های بسیاری را بدنبال داشت.

پس از این دیدار وبسایت ریاست جمهوری افغانستان و سفارت آمریکا در کابل دو عکس متفاوت را از دیدار غنی و تیلرسون منتشر کردند که عکس منتشر شده توسط ارگ ریاست جمهوری افغانستان فتوشاب شده بود.

«نیویورک تایمز» در گزارشی نوشته بود که دلیل دستکاری تصویر منتشر شده توسط دولت افغانستان ظاهرا به دلیل این بوده که محل واقعی دیدار یعنی پایگاه هوایی بگرام مخفی بماند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در عکس منتشر شده خود ساعت دیجیتال که «زمان هماهنگ بین‌المللی» و زنگ خطر آتش بر روی دیوار را حذف کرده بود تا حقیقت برگزاری این دیدار در پایگاه نظامیان آمریکایی و نه ارگ ریاست جمهوری مشخص نشود.