معاون دوم اشرف غنی: بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان در استحکام وحدت ملی تاثیرگذار است

  • تاریخ انتشار : 1397/04/19 ساعت 11:13

در حالی که ژنرال دوستم در تبعید غیررسمی از سوی اشرف غنی در ترکیه بسر می‌برد، «سروردانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان بازگشت این ژنرال را در استحکام وحدت ملی تاثیرگذار دانست.

«سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان که برای شرکت در مراسم تحلیف «اردوغان» به ترکیه سفر کرده است با با ژنرال «عبدالرشید دوستم» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز دیدار کرد.

سرور دانش در حالی با ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرده که وی به دلیل اتهامات «احمد ایشچی» والی سابق جوزجان از سوی اشرف غنی به صورت غیر رسمی به ترکیه تبعید شده است.

دانش در این دیدار از بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان حمایت کرد.

معاون دوم اشرف غنی گفت: بازگشت ژنرال دوستم به عنوان یک شخصیت ملی در افغانستان می‌تواند به پیشرفت روند صلح برگزاری انتخابات و تقویت وحدت ملی اثرگذار باشد.

این در حالی است که پس از بازداشت «نظام الدین قیصاری» نماینده ژنرال دوستم در فاریاب بار دیگر بحث بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان دیگر مطرح شده است.

هفته گذشته نیروهای ویژه ارتش قیصاری فرمانده نیروهای محلی در شمال افغانستان، بازوی نظامی ژنرال دوستم را بازداشت کرد که موجب تظاهرات گسترده اقوام ازبک در شمال افغانستان شد.

تلاش‌های نیروهای امنیتی افغان برای مهار اعتراضات در چند روز گذشته در ولایت‌های فاریاب، سمنگان و جوزجان ناکام مانده و تظاهرات به لزوم آزادی قیصاری و بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان تاکید می‌کنند.

از سوی دیگر، «محمد محقق» معاون ریاست اجرایی و از اعضای شورای ائتلاف نجات نیز تاکید کرد که احزاب وحدت و جمعیت اسلامی از اقوام ازبک و حزب جنبش در برابر دولت افغانستان حمایت می‌کند.

محقق و عطامحمد نور در نشست خبری مشترکی تصریح کردند، اگر ارگ ریاست جمهوری برای بازگرداندن ژنرال دوستم کاری نکند شورای ائتلاف نجات به صورت یکجانبه اقدام خواهد کرد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان می‌تواند به اعتراض‌ها در شمال این کشور پایان دهد و زمینه رقابت سالم بین جناح‌های سیاسی در انتخابات را فراهم کند.