شورای امنیت قرقیزستان: ورود به آسیای مرکزی هدف استراتژیک تروریست‌ها از افغانستان است

  • تاریخ انتشار : 1397/03/29 ساعت 09:25

رئیس شورای امنیت قرقیزستان در انجمن ضدتروریستی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ورود به آسیای مرکزی هدف استراتژیک تروریست‌ها از افغانستان است.

نشست انجمن ضدتروریستی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور مقامات نهادهای امنیتی اعضای سازمان در پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

«دمیر ساگینبایف» رئیس شورای امنیت قرقیزستان در سخنرانی خود با اشاره به فعالیت مؤثر سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری شانگهای و سازمان کشورهای همسود اظهار داشت: بدون سیستم امنیت جمعی همه پروژه‌های اقتصادی و اجتماعی در سایه تهدیدات و چالش‌های قرار دارند.

وی ادامه داد: سازمان‌های مذکور به بخش‌های امنیت ملی، قاچاق مواد مخدر، جرم‌های مرزی و دیجیتال توجه زیادی می‌کنند زیرا این چالش‌ها منطقه را تهدید می‌کند.

این مقام گفت: فعالیت سازمان‌های تروریستی از جمله داعش و متحدان آن در خاورمیانه، افغانستان همچنان تهدید اصلی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌ماند.

ساگینبایف افزود: بر اساس اطلاعات نهادهای امنیتی قرقیزستان سازمان‌های تروریستی بین‌المللی برنامه‌های جدی در بخش گسترش بی‌ثباتی در کشورهای عضو سازمان مشترک المنافع از جمله انجام حملات تروریستی است.

وی خاطر نشان کرد: سازمان‌های تروریستی در سوریه و عراق شکست خوردند اما نیروهای آنان هنوز فعال هستند و در پی انتقال ایدئولوژی خود به دیگر مناطق جهان می‌باشند.

رئیس شورای امنیت قرقیزستان با اشاره به تحولات در افغانستان عنوان کرد: ایجاد مناطق جنگی در مرزهای جنوبی آسیای مرکزی برای ورود به کشورهای سازمان همسود از اهداف استراتژیک سازمان‌‌های تروریستی از جمله داعش و جماعت توحید و جهاد است و همچنین رؤسای نهادهای افراطی نیروهای خود را به روسیه، آسیای مرکزی و پاکستان اعزام می‌کنند.

وی با اشاره به نگرانی دولت قرقیزستان به تقویت مواضع داعش در افغانستان گفت: کمیته امنیت ملی این کشور با تروریسم مقابله می‌کند.

ساگینبایف در پایان گفت: از طریق همکاری تنگاتنگ با همتایان روس ۴ حمله تروریستی خنثی شد که ۱۱ شبه‌نظامی نیز بازداشت شدند.