وزارت شهرسازی : زمین‌هایی در غرب کابل به «حزب اسلامی حکمتیار» واگذار می‌شود

  • تاریخ انتشار : 1397/03/8 ساعت 08:32

سخنگوی وزارت شهرسازی اعلام کرد که احتمال دارد یک شهرک برای مهاجران وابسته به حزب اسلامی حکمتیار در دامنه کوه «قوریغ» در غرب کابل ساخته شود.

«نیلوفر لنگر» سخنگوی وزارت شهرسازی گفت: به‌احتمال بسیار در دامنه کوه قوریغ در غرب کابل شهرکی برای حزب اسلامی ساخته شود.

وی اظهار داشت: ساخت این شهرک هنوز در حد یک طرح است و هیچ پیشرفتی در روند اجرایی آن صورت نگرفته است.

زمین‌های کوه «قوریغ» که قرار است به حزب اسلامی حکمتیار واگذار شود در اطراف «دشت برچی» منطقه شیعه‌نشین در غرب شهر کابل قرار دارد.

«جعفر مهدوی» نماینده کابل نیز پیش از این گفته بود که حکومت وحدت ملی در نظر دارد تا چند هزار جریب زمین را به حزب اسلامی در غرب کابل توزیع کند.

وی اظهارداشت، اما واکنش شدید مردم، پارلمان و احزاب سیاسی افغانستان باعث شد تا حکومت وحدت ملی از پوشش شهرک مهاجرین برای توزیع زمین به حزب اسلامی استفاده کند.

دو روز پیش اشرف غنی از زمین‌های کوه قوریغ در غرب کابل دیدن کرد و فرمان توزیع زمین به بازماندگان قربانیان نیروهای افغان، اصحاب رسانه، مهاجرین و بازگشت کنندگان را صادر کرد.

«حشمت ناصری» سخنگوی اداره اراضی افغانستان گفت: بررسی‌ها برای توزیع زمین به مهاجرین و بازگشت کنندگان در ۲۸ ولایت افغانستان از جمله شهر کابل ادامه دارد.

وی افرود: منطقه قوریغ شهر کابل نیز از این طرح مستثنی نیست و قرار است برای مهاجرین در این منطقه شهرک رهایشی ساخته شود.

سخنگوی اداره اراضی افغانستان مشخص نکرده است که آیا زمین‌های قوریغ در غرب کابل تنها در اختیار مهاجرین حزب اسلامی قرار خواهد گرفت و یا به عموم مهاجرین توزیع خواهد شد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که فرمان اخیر اشرف غنی برای توزیع زمین به مهاجرین و بازماندگان نیروهای امنیتی افغان تنها پوششی برای توزیع زمین به حزب اسلامی است.