با یک تماس تلفنی اشرف غنی، جنرال دوستم به کابل برمیگردد

  • تاریخ انتشار : 1397/02/30 ساعت 11:39

افراد نزدیک به معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از بازگشت قریب الوقوع وی به این کشور خبر دادند.

افراد نزدیک به جنرال «عبدالرشید دوستم» معاون اول رئیس جمهوری افغانستان اعلام کردند که وی تا ۱۰ روز دیگر وارد کابل خواهد شد.

«عبدالله قرلق» عضو مجلس سنای افغانستان گفت: اشرف غنی و جنرال دوستم طی تماس تلفنی به توافق رسیده‌اند تا دوستم در ۱۰ روز آینده به کابل برگردد.

وی افزود: موارد اختلافی بین رئیس جمهوری افغانستان و جنرال دوستم حل شده و دو طرف در تماس تلفنی خود بیشتر در مورد بازگشت معاون اول ریاست جمهوری به کابل بحث کرده اند.

به گفته قرلق قراربود غنی در جریان سفر اخیرش به ترکیه با دوستم ملاقات داشته باشد اما به خاطر حساسیت اوضاع، این دیدار صورت نگرفت.

لازم به ذکر است که دوستم دو سال قبل زمانی که از سوی «احمدخان ایشچی» والی پیشین «جوزجان» متهم به آزار و اذیت جنسی شد به ترکیه رفت و هنوز به کشور برنگشته است.

در پی آن٬ ۹ محافظ دوستم در دادگاه اولیه محکوم به زندان شدند اما هنوز از پرونده این قضیه جزئیاتی در دست نیست. قبلا معاون اول ریاست جمهوری افغانستان اتهام ایشچی را توطئه سیاسی خوانده بود.

اما به دنبال آن «محمد محقق» معاون ریاست اجرایی افغانستان، «عطامحمد نور» والی سابق «بلخ» و جنرال دوستم در ترکیه ائتلاف نجات افغانستان را تشکیل دادند و سران آن خواهان بازگشت دوستم به این کشور شدند.