احتمال افزایش ۲ برابری نظامیان انگلیسی در افغانستان

  • تاریخ انتشار : 1397/02/28 ساعت 08:12

انگلیس در پی افزایش حملات طالبان و خواست رئیس جمهور آمریکا از اعضای ناتو، شمار نظامیان خود در افغانستان را دو برابر می‌کند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پی ناکامی‌ واشنگتن، از کشورهای عضو ناتو به ویژه انگلیس خواسته تا نظامیان خود را در افغانستان افزایش دهند.

به گزارش «گاردین»، دولت انگلیس در پی این موضوع بررسی افزایش دو برابری نظامیانش در افغانستان را در دستور کار دارد.

گفتنی است که حدود ۶۰۰ نظامی انگلیسی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آن‌ها در قالب ماموریت «حمایت قاطع» در شهر کابل مستقر هستند و نقش مشاوره، آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغان را بر عهده دارند. بخشی از آن‌ها نیز در قالب نیروهای ویژه در این کشور حضور دارند.

چندی پیش «دیلی استار» نیز گزارش داد که پس از پیشروی‌های طالبان در میدان جنگ، ارتش انگلیس در نظر دارد تا نیروهای ویژه خود را برای هدف قرار دادن و یا دستگیر کردن اعضای ارشد طالبان از ۵۰ نظامی به ۱۰۰ نظامی افزایش دهد.

بر اساس این گزارش کماندوهای انگلیسی قرار است در کنار نیروهای ویژه آمریکایی و در قالب فرماندهی مشترک عملیات ویژه مسئولیت این ماموریت را برعهده دارند.

آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو در حالی بر افزایش حضور نظامی در افغانستان تاکید دارند که نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور را به معنی ادامه خشونت‌ها دانست.

در این گزارش تصریح کرد که اعزام نظامیان خارجی بیشتر به افغانستان نیز تقویت جبهه مخالفان مسلح را در پی خواهد داشت.