آمریکا امروز سفارتخانه خود در بیت‌المقدس را افتتاح می‌کند

  • تاریخ انتشار : 1397/02/24 ساعت 07:54
_101531666_66dfc9f7-4f77-400e-bed7-6f1f2eade2b7

مراسم گشایش سفارتخانه آمریکا در بیت‌المقدس برای بعد از ظهر امروز برنامه‌ریزی شده است. قرار است یک سفارت کوچک موقتا در داخل ساختمان کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس افتتاح شود و بعدا کل سفارت به محلی بزرگتر در این شهر منتقل شود.

هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم خود را برای انتقال سفارتخانه کشورش اعلام کرد، این انتظار ایجاد شد که خود او در آیین گشایش این سفارتخانه حضور یابد اما او به جای خود دخترش ایوانکا و دامادش جرد کوشنر را به بیت‌المقدس فرستاده است.

بر اساس گزارشها سفیران و دیپلماتهای خارجی مقیم اسرائیل نیز به مراسم دعوت شده‌اند اما با توجه به اعتراض بیشتر دولتهای جهان به تصمیم آقای ترامپ، انتظار می‌رود بسیاری از این دیپلماتها در مراسم حضور نیابند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، همه دولتهایی را که با کشورش رابطه دیپلماتیک دارند فراخوانده است که از تصمیم آقای ترامپ پیروی کنند اما تاکنون تنها دو دولت به درخواست او پاسخ داده‌اند: گواتمالا و پاراگوئه.

انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت‌المقدس که به معنی به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل و نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای برپایی پایتخت دولت آینده خود در این شهر و حاکمیت بر شرق آن است، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است.

بنابر قوانین بین‌المللی و پنج دهه موضع رسمی دولت‌های آمریکا، شرق بیت‌المقدس بخشی از سرزمین‌های اشغالی بوده است. فلسطینیان شرق بیت‌المقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.

مراسم انتقال سفارت آمریکا برای اینکه با هفتادمین سالگرد تاسیس کشوراسرائیل مصادف باشد، زودتر انجام می‌شود. استیو منوچین، وزیر دارایی و جان سولیوان، معاون وزارت خارجه آمریکا نیز دراین مراسم شرکت خواهند کرد.

فلسطینیان هفته‌هاست دست به تجمهای اعتراض‌آمیز می‌زنند که در بسیاری موارد به خشونت و درگیری با پلیس و ارتش اسرائیل کشیده و کشته و زخمی برجای گذاشته است.

در باریکه غزه، شمار زیادی از فلسطینیان در پشت دیوار حائل میان این باریکه و اسرائیل هفته‌هاست چادر زده‌اند و امروز نیز انتظار می‌رود تظاهرات آنان علیه اسرائیلیها به واکنش ارتش اسرائیل بینجامد. مرز باریکه غزه و اسرائیل منطقه‌ای تحت تدابیر سخت امنیتی است و واکنش ارتش اسرائیل به ناآرامیها در این منطقه تندتر از مناطق دیگر است.

در کرانه باختری نیز قرار است فلسطینیان معترض از سرتاسر این کرانه ساعت یازده پیش از ظهر در شهر رام‌الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی، گردآیند و از آنجا بسوی بیت المقدس به راه بیفتند. ارتش اسرائیل اجازه ورود این تظاهر کنندگان را به بیت المقدس نمی دهد و انتظار می‌رود گذرگاه قلندیا که ورودی شهر است، همچون گذشته صحنه درگیری شدید میان فلسطینیان و ارتش اسرائیل شود.