مخالفت شدید عبدالله با طرح استفاده از کاپی تذکره در انتخابات

  • تاریخ انتشار : 1397/02/24 ساعت 07:50
n00163607-b

عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی با طرح استفاده از کاپی تذکره در روند انتخابات آینده پارلمانی و شوراهای ولسوالی، شدیدا مخالفت کرده و گفته است که این طرح، راه حل نیست.

آقای عبدالله که امروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) در نشست شورای وزیران سخن می‌گفت، تصریح کرد: تکرار انتخابات گذشته را در خواب ببینید. مردم دیگر اجازه نمی‌دهند با سرنوشت شان بازی شود. مردم همه از حق خود دفاع می‌کنند، آزادی بیان و رأی دادن حق شان است.

رییس اجرایی همچنین گفت که هیچکس حق ندارد کمیسیون انتخابات را زیر فشار قرار بدهد. کمیسیون از لحاظ حقوقی و تخنیکی جواب داده که کاپی تذکره راه ‌حل نیست. این سؤال ختم است. هیچ نوع فشار روی کمیسیون مستقل انتخابات نیاید، کمیسیون در قبال شفافیت انتخابات، مسؤول است.

آقای عبدالله تأکید کرد که اداره ثبت احوال نفوس یک راه ‌حل برای ثبت ‌نام رأی‌دهندگان را استفاده از کاپی تذکره پیشنهاد کرده بود؛ اما به باور وی، اکنون کسی حق ندارد که اعضای کمیسیون انتخابات را تهدید کند.

عبدالله گفت: در شرایطی که مردم از اثر جنگ آواره می‌شوند، ما جنجال‌های دیگر خلق می‌کنیم. هر روز مردم و نیروهای امنیتی کشتار می‌شوند. چه کسی مسؤول است؟ بیایید جواب بدهیم.

رییس اجرایی تصریح کرد که مسؤولان حکومت در حال حاضر مسؤولیت بزرگی در برابر مردم دارند.

این در حالی است که سه روز پیش، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که کمیسیون انتخابات، تصمیم گرفته است به منظور تأمین امنیت رأی دهندگان، از کاپی تذکره به عنوان تذکره اصلی در روند انتخابات آینده، استفاده کند.

این تصمیم، واکنش‌های وسیعی به دنبال داشت و نهادهای ناظر انتخاباتی، حکومت را به تلاش برای اعمال نفوذ بر کمیسیون انتخابات و تحمیل خواسته های خود، متهم کردند.

این واکنش ها پس از آن، بالا گرفت که مشخص شد ۴ عضو این کمیسیون با این طرح، موافق بوده اند؛ اما رییس و یک عضو دیگر آن، برای اعمال اراده ارگ، بر اجرایی شدن این تصمیم، سماجت ورزیده اند.

اعلام این خبر از تریبون ارگ و نه کمیسیون انتخابات هم شک و تردیدها در این خصوص را افزایش داد.

امروز شهلا حق‌پرست؛ سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات، در اعتراض به این تصمیم، استعفا داد و به این ترتیب، ابعاد بحران، فراگیرتر شد.