هزینه پرواز بین سفارت آمریکا تا پایگاه نظامی آمریکا، گران‌ تر از پرواز کابل – واشنگتن

  • تاریخ انتشار : 1397/02/21 ساعت 08:33
139309231101501034288354

اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان اعلام کرد تشدید ناامنی‌‌ها در افغانستان هزینه جنگ برای آمریکا در این کشور را افزایش داده است.

اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به سیگار در گزارش اخیر خود از افزایش بی‌رویه هزینه جنگ آمریکا در افغانستان انتقاد کرد.

«جان سوپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان تصریح کرد جنگ افغانستان نه تنها سبب کشته شدن ۲۴۰۰ نظامی آمریکایی شده بلکه ۸۰۰ میلیارد دلار نیز برای آمریکا هزینه داشته است.

وی در ادامه تصریح کرد گسترش ناامنی در افغانستان هزینه جنگ برای آمریکا را به سطح غیر قابل قبولی افزایش داده است.

سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان اظهار داشت: نمی‌توان افزایش هزینه جنگ آمریکا در افغانستان را نادیده گرفت، باید درباره آن با مقامات آمریکایی گفت‌وگو کنیم.

سوپکو خاطرنشان کرد نظامیان آمریکایی و اعضای سفارت آمریکا فاصله سه کیلومتری از سفارت آمریکا تا فرودگاه «حامدکرزی» در کابل را با بالگرد طی می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد هزینه پرواز فاصله ۳ کیلومتری از سفارت آمریکا تا فرودگاه «حامدکرزی» ۱۳۵۰ دلار است که از هزینه پرواز کابل-واشنگتن نیز بیشتر است.

کارکنان سفارت آمریکا در کابل فاصله چند صدمتری بین ساختمان سفارت و ارگ ریاست جمهوری افغانستان را نیز با استفاده از بالگرد طی می‌کنند.

برخی از کارشناسنان بر این باورند که ضعف نیروهای آمریکایی در تامین امنیت نشان دهنده شکست آنها در مبارزه با مخالفان مسلح دولت در افغانستان است.